Eksport oznacza wysyłanie towarów z jednego kraju do drugiego, a po drodze przechodzą one przez odprawę celną.

Aby służby celne mogły odprawić wysyłane towary, ważne jest posiadanie odpowiednich dokumentów przewozowych do eksportu i ich prawidłowe wypełnienie. Najczęściej będą to dokumenty, które należy dołączyć do przesyłki podczas wysyłania towarów do innego kraju, a mianowicie zgłoszenie wywozowe, faktura handlowa, list przewozowy, certyfikat pochodzenia. Dokładna lista dokumentów, które musisz dostarczyć, zależy od wysyłanych towarów, kraju docelowego i kontroli eksportu.

Eksportowane towary wymagają odprawy celnej

Kiedy towar wysyłany do innego kraju podlega ocleniu

Przesyłki towarów zawsze podlegają opłacie celnej, jeśli są wywożone do lub pochodzą z kraju, który nie jest częścią Unii Europejskiej. Jednak przesyłki wysyłane na terenie Unii Europejskiej nie podlegają opłatom celnym ani deklaracjom do urzędu celnego. Towary eksportowane do kraju spoza UE muszą posiadać dokumenty celne. Opierają się one w szczególności na przepisach kraju przeznaczenia, wartości towaru oraz zawartości przesyłki.

W procesie eksportu towary o wartości powyżej 1000 EUR, które są wywożone do kraju spoza Unii Europejskiej, są zgłaszane organom celnym drogą elektroniczną z wykorzystaniem procedury eksportowej. Jeżeli w przypadku danego kraju obowiązują szczególne przepisy celne lub sankcje, nawet przesyłki o wartości towaru poniżej 1000 EUR muszą być zgłoszone. Po zadeklarowaniu przesyłki otrzymasz od organów celnych towarzyszący dokument wywozowy wraz z numerem identyfikacji celnej (MRN), który jest wymagany do odprawy celnej.

Jeśli potrzebna jest nam obsługa celna, możemy skorzystać z pomocy doświadczonej agencji celnej. Odprawa celna jest obowiązkowa w przypadku eksportu towarów do krajów nie należących do Unii Europejskiej. Deklaracja celna jest deklaracją podatkową w rozumieniu kodeksu podatkowego i przepisów celnych. Zgłoszenie celne na wywóz towarów do krajów spoza Unii Europejskiej nie wykorzystuje już papierowych formularzy, zostały one zastąpione zgłoszeniem elektronicznym w systemie celnym ECS, NCTS, CELINA, oraz ZEFIR.

Load More Related Articles
Load More By Redaktor
Load More In Biznes
Możliwość komentowania jest wyłączona.

Zobacz również

Przegląd możliwości: Wynajem długoterminowy pojazdów logistycznych

Koncept wynajmu długoterminowego pojazdów logistycznych zrodził się z rosnącej potrzeby fi…