Dobra wiarygodność kredytowa ma bardzo duże znaczenie przy staraniach o uzyskanie kredytu. W dość precyzyjny sposób określa ona rzetelność wnioskodawcy kredytowego, pozwalając na ocenę faktu spłaty jego wcześniejszych zobowiązań finansowych. Wiarygodność kredytowa jest określana szczegółowo, ponieważ uwzględnia pełną historię kredytową. Obejmuje pożyczki już zakończone, jak i te jeszcze spłacane przez kredytobiorcę. Istnieją pewne czynniki, które mogą negatywnie wpłynąć na wiarygodność kredytową.
Ocena wiarygodności kredytowej
W ocenie wiarygodności uwzględniany jest nie tylko fakt spłaty zobowiązań przez kredytobiorcę, ale też ich rodzaj oraz liczba. Banki i firmy pożyczkowe sprawdzają swoich klientów pod kątem sumiennego uiszczania rat każdego kredytu na podstawie historii kredytowej, którą można sprawdzić w Biurze Informacji Kredytowej. Takie analizy obejmują wszystkie produkty finansowe, z których korzystała dana osoba. Baza BIK zawiera informacje o sposobach regulacji zobowiązań, a także rodzaju i ilości zaciągniętych kredytów oraz terminach spłat. Zalicza się do tego również limity debetowe na rachunku bankowym czy posiadane karty kredytowe. Na wiarygodność potencjalnego kredytobiorcy wpływa jednak nie tylko sama historia kredytowa. Nie bez znaczenia pozostaje również dotychczasowa współpraca z bankiem i cechy osobowe, takie jak zajmowane stanowisko pracy, wykształcenie czy wiek.
Czynniki negatywnie wpływające na wiarygodność kredytową
Istotny wpływ na wiarygodność kredytową ma dla kredytodawcy wiele czynników. Aby zyskać większe szanse na uzyskanie kredytu i zbudowanie odpowiednio rzetelnego wizerunku, warto poznać je wszystkie. Do szczególnie negatywnych aspektów zaliczają się niespłacane w terminie zobowiązania. Dla kredytodawcy jest to znak, że dany kredytobiorca może nie wywiązać się z ustalonych warunków umowy. Niekorzystnie na wiarygodność wpływa też przekraczanie debetów na karcie kredytowej, czyli wyznaczonego przez bank dopuszczalnego poziomu wydatków. Nie bez znaczenia pozostaje utrudniony kontakt z instytucją w przypadku zadłużenia. Problemy finansowe powinny być konsultowane z bankiem, celem ustalenia innych warunków spłaty. W ten sposób można uniknąć nie tylko odnotowania nieterminowej spłaty kredytu w BIK, ale też wszczęcia postępowania windykacyjnego. Na wiarygodność kredytową neutralnie wpływa brak wcześniejszego korzystania z jakichkolwiek usług finansowych, oznaczający brak historii kredytowej. W takiej sytuacji klient może się okazać mniej wiarygodny dla banku.
Poprawa wiarygodności kredytowej
Sposobem na poprawę wiarygodności kredytowej jest przede wszystkim terminowe spłacanie wszystkich zobowiązań, dzięki czemu bank oceni kredytobiorcę jako wypłacalnego i rzetelnego. Scoring w BIK można poprawić poprzez zakup na raty, który jednocześnie nie nadszarpuje nadmiernie posiadanego budżetu. Dobrym rozwiązaniem jest też korzystanie z różnych ofert finansowych, co zachęci banki do powierzania kapitału danej osobie. Instytucje przychylniej oceniają kredytobiorców, którzy na stałe z nimi współpracują. Ocenę w BIK podnosi każda spłacona w terminie pożyczka gotówkowa, nawet w przypadku stosunkowo niewielkich kwot.
Skuteczne budowanie wiarygodności kredytowej
Aby uzyskać kredyt, należy przede wszystkim zadbać o dobrą historię kredytową. Z tego względu warto pobrać raport z BIK, a następnie przeanalizować dane o zaciągniętych zobowiązaniach. Jeżeli kredytobiorca był w przeszłości niewypłacalny, po upływie 5 lat od spłaty kredytu może usunąć niekorzystne dane z bazy. Wiarygodność kredytową osłabiają przede wszystkim zobowiązania niespłacone w terminie, dlatego zawsze należy zgodnie z umową spłacać wszystkie pożyczki od wierzycieli. Lepiej też unikać wszelkich działań windykacyjnych czy egzekucji komorniczych. W przypadku braku możliwości podniesienia oceny konsumenckiej, optymalnym rozwiązaniem pozostają pożyczki bez BIK. Takie zobowiązania są udzielane bez sprawdzania kredytobiorcy w bazach, dlatego stanowią idealne wyjście dla osób nieposiadających odpowiedniej wiarygodności.