Faktoring jest bardzo przydatnym narzędziem finansowym dla firm. Z pewnością każdej firmie zależy na utrzymaniu płynności finansowej. Z tego rozwiązania mogą korzystać mniejsze, jak i większe przedsiębiorstwa. Dowiedz się na czym polega faktoring pełny, jakie są jego rodzaje i w jaki sposób z niego skorzystać.

Czym jest faktoring

Zanim przejdziemy do faktoringu pełnego, przypomnijmy, czym jest faktoring. Jest to usługa polegająca na wykupie przez faktora (faktorem nazywamy np. firmę faktoringową), nieprzeterminowanych należności za sprzedane towary lub wyświadczone usługi. Otóż faktor kupuje wierzytelności od przedsiębiorcy (faktoranta).

Faktoring daje przedsiębiorcy możliwość otrzymania należności w stosunkowo krótkim czasie po wystawieniu faktury, wtedy, kiedy zostaną one przekazane do faktora przed upływem terminu płatności. Podejmując współpracę z firmą faktoringową, pamiętajmy, że we własnym zakresie dokonuje ona weryfikacji kontrahentów. Takie działanie przekłada się na łatwiejszy dobór rodzaju usługi faktoringowej. 

Rodzaje faktoringu – faktoring pełny (bez regresu) i faktoring niepełny (z regresem)

Możemy wyróżnić kilka rodzajów faktoringu, ale do najbardziej znanych należą: faktoring pełny i niepełny.

Czym one się różnią? Otóż w faktoringu niepełnym to faktorant czyli klient firmy faktoringowej bierze na siebie konieczność zwrotu pieniędzy, które zostały mu wcześniej wypłacone przez faktora, w przypadku, kiedy klient faktoranta nie ureguluje należności za daną fakturę.

Kiedy upłynie określony czas finansowania, który przyznaje faktor, klient wchodzi w tzw. regres i musi zwrócić zaliczkę. Faktoring niepełny wiąże się z mniejszą ilością formalności, które związane są z przyznawaniem limitów kredytowych na kontrahenta.

Faktoring bez regresu polega na tym, że to faktor bierze na siebie całkowite ryzyko niewypłacalności klientów. Tej formie faktoringu przyjrzymy się lepiej.

Co nazywamy faktoringiem pełnym (bez regresu)? Dowiedz się więcej

Główną cechą faktoringu pełnego jest przejęcie ryzyka niewypłacalności kontrahenta, a kolejno windykacja należności przez faktora.

Często takie działanie odbywa się ze wsparciem ubezpieczyciela (głównie wtedy, kiedy usługa faktoringu jest ubezpieczona, czyli faktor zawarł polisę ubezpieczenia należności handlowych). Ta forma faktoringu w porównaniu do faktoringu niepełnego charakteryzuje się również tym, że faktorant zostaje zwolniony z konieczności zwrócenia wszelkich należności faktorowi, kiedy klient nie ureguluje swoich należności w terminie. W praktyce oznacza to, że jeżeli kontrahent nie opłacił faktury w terminie, firma faktoringowa nie żąda od faktoranta zwrotu zaliczki, lecz sama, we własnym zakresie odzyskuje dług.

Warto również zapamiętać, że faktoring pełny w dużej mierze zależny jest od uzyskania odpowiednich limitów kredytowych na kontrahentów, którzy podlegają finansowaniu. 

Faktoring pełny jako metoda na ryzyko niewypłacalności kontrahenta

Faktoring pełny charakteryzuje się następującymi cechami:

  • faktor w pełni bierze na siebie ryzyko niewypłacalności kontrahentów,
  • wybierając ten rodzaj faktoringu, wymagana będzie cesja jawna,
  • ten rodzaj faktoringu jest droższy, aniżeli faktoring niepełny,
  • opcja ta najchętniej jest wybierana przez średnie, lub duże przedsiębiorstwa.

W jaki sposób można księgować faktoring pełny (bez regresu)

Skoro wiemy już, na czym polega faktoring pełny, czas, aby sprawdzić, w jaki sposób ująć go w księgach rachunkowych.

Najważniejsze, aby w dacie przejęcie wierzytelności, daną wierzytelność wyksięgować z ksiąg rachunkowych firmy (faktoranta). Jeżeli chodzi o umowę faktoringu, można traktować ją w identyczny sposób jak sprzedaż wierzytelności. Co za tym idzie, kwota należna od faktora powinna zaliczać się do przychodów finansowych. Za usługi, faktor pobiera opłaty. Te zaś zaliczane są w miano kosztów finansowych.

W przypadku gdy faktor jest podatnikiem VAT, na fakturach, które dokumentują pobraną opłatę, nalicza podatek VAT. Firma faktoringowa przekazuje na konto bankowe faktoranta kwotę wierzytelności, która jest pomniejszona o należność z tytułu świadczonych usług.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o faktoringu pełnym (bez regresu), sprawdź tutaj: https://www.coface.pl/Nasza-oferta/Faktoring/Faktoring-pelny.

Czy wybór faktoringu pełnego ma sens tylko w przypadku ryzyka niewypłacalności kontrahentów?

Okazuje się, że nie. Poniżej przedstawiamy więcej powodów, dla których warto zdecydować się na faktoring pełny (bez regresu).

  • Można zdecydować się na faktoring pełny, wtedy, gdy nasza firma się rozwija, kiedy podpisujemy kontrakty o wysokiej wartości, lub po prostu potrzebujemy płynności finansowej, a nie chcemy podejmować ryzyka.
  • Faktoring tego typu, warto wybierać, kiedy nie znamy sytuacji finansowej swoich kontrahentów, lub nie posiadamy sprawdzonych partnerów handlowych.
  • W przypadku zapewnienia firmie bezpieczeństwa można w łatwy sposób przerzucić ryzyko ewentualnych windykacji wierzytelności na inny podmiot.
  • Opcja ta, sprawdza się w przypadku poprawy struktury bilansu firmy.
  • Faktoring pełny sprawdza się również wtedy, kiedy nie odpowiada nam dłuższy okres płatności, a klient właśnie takiego oczekuje.

Podsumowanie

Faktoring pełny niesie za sobą wiele korzyści. Szczególnie jeżeli zachodzi ryzyko niewypłacalności dłużnika, lub ryzyko z przeterminowanych należności. Prowadząc firmę, warto zastanowić się nad skorzystaniem z usług faktoringowych. Dzięki takim można utrzymać, chociażby płynność finansową firmy.

Load More Related Articles
Load More By Redaktor
Load More In Biznes
Możliwość komentowania jest wyłączona.

Zobacz również

Przegląd możliwości: Wynajem długoterminowy pojazdów logistycznych

Koncept wynajmu długoterminowego pojazdów logistycznych zrodził się z rosnącej potrzeby fi…