Sprzęt elektroniczny jest obecnie wykorzystywany w niemal wszystkich dziedzinach życia i nie inaczej jest także z komputerami. Wiele osób potrzebuje jednostki stacjonarnej lub laptopa do pracy, robimy zakupy za pośrednictwem internetu, a także po prostu używamy go w celach rozrywkowych. Jednak co zrobić ze starym komputerem, który uległ uszkodzeniu lub po prostu nie opłaca się go sprzedawać?
Czy możemy wyrzucić komputer do śmieci?
Wyrzucenie starego komputera do zwykłych śmieci nie wchodzi w grę. Jest to nie tylko zakazane, ale również po prostu niebezpieczne dla środowiska naturalnego: w zużytym sprzęcie komputerowym znajduje się wiele substancji, które mogą być szkodliwe dla człowieka, a także fauny i flory. Wystarczy wyobrazić sobie, że każdy z nas postanawia wyrzucić do zwykłego kosza na śmieci zużytego laptopa, który trafi na ogólne wysypisko śmieci. Ryzyko że do gleby przedostaną się znaczące ilości szkodliwych substancji – m.in. ołowiu – jest ogromne!
Prawo a utylizacja komputerów
Wyrzucenie komputera do zwykłych śmieci nie wchodzi w grę i kwestia ta została uregulowana prawnie przez Parlament i Radę Europejską dnia 4 lipca 2012 roku za pomocą dyrektywy w sprawie recyklingu komputerów oraz zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. W późniejszym czasie Polska wdrożyła do swojego porządku prawnego zbliżone przepisy, które regulują m.in. sposób przebiegu zbiórki odpadów, formę ich selekcji, a także sposób odzyskiwania i recyklingu zużytych sprzętów elektronicznych oraz klasyfikację odpadów elektronicznych, która umożliwia podjęcie określonych działań.
W jaki sposób pozbyć się zużytego sprzętu?
Utylizacja starego komputera może odbyć się na kilka sposobów. Dobrym rozwiązaniem może okazać się np. zostawienie komputera w miejscu, w którym kupujemy nowy sprzęt – część sklepów oferuje bowiem takie usługi, co może być wyjątkowo wygodnym rozwiązaniem, gdy zdecydujemy się na stacjonarny zakup komputera. Jeśli jednak kupujemy go online, taka opcja oczywiście nie wchodzi w grę.
Innymi rozwiązaniami umożliwiającymi utylizację zbędnego komputera są m.in. oddanie go na złom (uwaga: jest to możliwe tylko jeśli dana firma znajduje się w spisie podmiotów uprawnionych do odbioru zużytego sprzętu – warto sprawdzić to z wyprzedzeniem), a także pozostawienie niepotrzebnego nam już sprzętu w wyznaczonym miejscu podczas cyklicznych akcji urządzanych przez urzędy miast czy sieci hipermarketów.
Szczególnie wygodnym rozwiązaniem, które warto rozważyć, gdy nie mamy czasu na samodzielne odwożenie sprzętu w jedno we wskazanych wyżej miejsc, jest skorzystanie z usług firmy, która zajmie się tym za nas. Do takich podmiotów należy np. Dora Plus, która oferuje takie działania jak m.in. utylizacja zużytej elektroniki czy utylizacja baterii (których również nie wolno wyrzucać do zwykłego kosza na śmieci!).
Niewłaściwa utylizacja elektrośmieci może doprowadzić do zatruwania środowiska naturalnego. Dlatego też warto zadbać o jego odpowiednią utylizację, odwożąc go urządzenie do wybranego punktu lub zlecając to zadanie specjalistycznej firmie.