Jabłka to smaczne i zdrowe owoce.
W Polsce mamy doskonałe warunki do uprawy jabłoni, co przekłada się na dużą ilość sadów oraz szeroką dostępność tych owoców w sklepach czy na targowiskach. Mimo że sezon zbiorów kończy się jesienią, to można je kupić przez cały rok. Każdy sadownik, nawet początkujący, powinien wiedzieć jak przechowywać jabłka, aby można je było sprzedawać i jeść przez cały rok. Podstawowym i najważniejszym elementem, niezbędnym do trzymania owoców przez zimę, jest chłodnia. Należy zapewnić w niej odpowiednie warunki, a wskaźniki muszą być pod kontrolą przez cały czas, nawet mimo tego, że jabłka są dość wytrzymałymi owocami. Gdybyśmy chcieli przechować je np. przez tydzień, w pełni wystarczałaby lodówka. Jeśli jednak chcemy, aby wytrzymały całą zimę, należy zadbać także o inne czynniki.
W jakich warunkach przechowywać jabłka?
W domowych warunkach przy przechowywaniu jabłek doskonale sprawdza się lodówka. Jest tak ze względu na temperaturę, która jest w niej utrzymywana. Zazwyczaj jest to kilka stopni powyżej zera. Idealna temperatura dla jabłek to właśnie 1-4 stopnie Celsjusza – inaczej zmarzną lub zaczną bardzo szybko się psuć. Chłodnie służą jednak zazwyczaj do dłuższego przechowywania owoców. Należy zapewnić w nich wysoką wilgotność – jabłka lubią, gdy powietrze nie jest suche. Spowalnia to proces dojrzewania. Niezwykle istotna jest także dobra wentylacja. Również pojemniki, w których są trzymane jabłka, nie są bez znaczenia – najbardziej odpowiednie są drewniane skrzynki, które zapewniają odpowiednią wymianę powietrza. W procesie dojrzewania istotne jest także światło, którego w pomieszczeniach przeznaczonych do przechowywania powinno być jak najmniej.
Jeśli wiemy jak przechowywać jabłka, ale pomimo stosowania wszystkich zasad nie odpowiada nam to, jak długo zachowują świeżość, możemy zastanowić się także nad zastosowaniem bezpiecznych preparatów chemicznych.