Lokata w euro to depozyt środków zagranicznych w banku, który działa w ramach europejskiego systemu bankowego.

Banki te działają na skonsolidowanej walucie europejskiej, czyli właśnie w euro. Kiedy inwestor zewnętrzny deponuje walutę obcą w jednym z tych banków, zakłada lokatę w euro. Wpłacając pieniądze na europejskie konto bankowe, posiadacz rachunku może oczekiwać naliczania odsetek według zmiennej stopy procentowej ustalonej przez Europejski Bank Centralny.

Czy lokaty są opłacalne

Czy warto zdecydować się na lokatę w euro?

Kto chciałby zainwestować niewielką kwotę w euro, stoi w zasadzie przed podobną decyzją, jak inwestorzy z większym kapitałem. Z jednej strony założycieli lokat w euro kuszą wysokie zwroty, które jednak obarczone są ryzykiem, z drugiej strony bezpieczeństwo można kupić niejako, rezygnując z atrakcyjnych stóp procentowych. A do tego dochodzi kwestia dywersyfikacji ryzyka, która jest w zasadzie możliwa nawet przy niewielkich kwotach. Jeśli zatem zarabiamy w euro lub posiadamy oszczędności w te walucie, warto zastanowić się nad lokatą w euro.

Zainwestowanie euro bez ryzyka oczywiście jest to możliwe. Mowa tutaj o książeczce oszczędnościowej lub lokacie terminowej lub pieniądzu jednodniowym. Jeśli masz już konto bankowe, nie musisz obliczać wynikających z tego dodatkowych opłat i kosztów, po prostu zakładasz lokatę w walucie euro. Jednak obecnie przy oprocentowaniu lokat poniżej jednego procenta zysk często wciąż nawet nie wynosi pół procenta. Przykładowo jeśli stopa inflacji wynosi zwykle poniżej dwóch procent, wynik końcowy jest zdecydowanie realną stratą, szczególnie dla osób, które nie zarabiają lub nie posiadają oszczędności w tej walucie.

Aby stwierdzić, czy lokata w euro będzie dla nas odpowiednim rozwiązaniem, należy sprawdzać aktualne rankingi lokat bankowych. Jeśli nie mamy żadnych pilnych wydatków ani długów do spłacenia, odpowiednio dobrana lokata w euro może być dla nas opłacalna. Jednak inwestowanie euro ma sens tylko wtedy, gdy długi nie istnieją w tym samym czasie, ponieważ odsetki są zwykle znacznie wyższe niż możliwe oczekiwania dotyczące rentowności lokaty w walucie euro.

Load More Related Articles
Load More By Redaktor
Load More In Biznes
Możliwość komentowania jest wyłączona.

Zobacz również

Jak działa drukarka 3D?

Drukarki 3D do urządzenia, które mogą znacznie ułatwić wiele prac prowadzonych przykładowo…