Czy wiemy czym różnią się kredyty gotówkowe od bezgotówkowych? Czy oglądamy rankingi kredytów gotówkowych, czy może bierzemy kredyt z banku, w którym mamy konto, bo jest to najszybsze rozwiązanie?

W obecnych czasach branie kredytu jest całkowicie normalną sprawą. Bierzemy telewizor na raty, bierzemy samochód na kredyt i bierzemy hipoteki na dom. Są możliwości aby brać pożyczki po wypełnieniu prostego formularza, a banki konkurują w wachlarzu kredytów gotówkowych. Czy wiemy czym różnią się kredyty gotówkowe od bezgotówkowych? Czy oglądamy rankingi kredytów gotówkowych, czy może bierzemy ten z banku, w którym mamy konto, bo jest to najszybsze rozwiązanie?

Kredyt – jaki wybrać?

Jeden z najszybciej dostępnych kredytów, jakie możemy dostać w banku to kredyt konsumpcyjny, inaczej zwany gotówkowym. Taki kredyt zaciągany jest najczęściej na kilka miesięcy maksymalnie do kilku lat i można zrobić z nim co tylko chcemy. Drugi kredyt, który jest niezmiernie często wybierany, to kredyt hipoteczny. Brany jest on na zakup nieruchomości i spłacany jest przeważnie przez kilkadziesiąt lat. Takie kredyty ze względu na wysoką kwotę i długi czas spłacania najczęściej posiadają bardzo korzystne oprocentowanie.

Kredyt konsolidacyjny – kolejny typ, który pozwala na połączenie kilku kredytów w jeden. Co za tym idzie do spłacenia posiadamy tylko jedną ratę i nie mamy obaw, że o jakieś spłacie zapomnimy. Na koniec dobrze jest wspomnieć też o karcie kredytowej oraz kredycie ratalnym. Można je zaliczyć do najszybciej otrzymywanych kredytów, dlatego że zazwyczaj nie musimy nawet udawać się do banku aby je otrzymać. Bardzo często też nie są oprocentowane, oczywiście jeżeli opłacamy raty terminowo.

Kredyt gotówkowy i bezgotówkowy – czym się różnią?

Należy podkreślić, że kredyt nie jest tym samym co pożyczka, kredyt może być udzielany jedynie przez banki, albo organizacje, które są w posiadaniu zgody Komisji Nadzoru Finansowego. To jak banki mogą funkcjonować opisane jest bardzo dokładnie w ustawie o kredycie konsumenckim, w przeciwieństwie do firm pożyczkowych, przy których zastosowanie mają zapisy z kodeksu cywilnego.

Poza pożyczkami wyróżnić możemy kredyty gotówkowe oraz bezgotówkowe. Różnią się bardzo prostą rzeczą, ale dziwić może, że kredyty bezgotówkowe, to nie jest jeden produkt, ale kategoria, w której zapisanych jest kilka różnych kredytów. Kredyt gotówkowy, inaczej nazywany konsumenckim, to kredyt, z którego środki dostajemy bezpośrednio na konto bankowe i możemy wydać je na dowolny cel. Bank nie sprawdza czy przeznaczymy je na samochód, zakup mebli, czy na wakacje. Kredyt jest przydzielany na ustaloną sumę i o tym czy go otrzymamy decyduje między innymi obliczona zdolność kredytowa, albo wysokość wypłat. Za tego typu kredyt zawsze pobierane są opłaty w postaci prowizji oraz oprocentowania. Takie kredyty przyznawane są na czas od kilku miesięcy do kilku lat.

Kredyty bezgotówkowe to w rzeczywistości kategoria, gdzie wyróżnić możemy kilka różniących się od siebie usług, między innymi:

  • kredyt hipoteczny,
  • kredyt konsolidacyjny
  • karta kredytowa,
  • linie kredytowe na rachunku bankowym.

Co jest największą różnicą pomiędzy kredytem gotówkowym, a usługami bezgotówkowymi? Decydując się na jeden z kredytów wymienionych powyżej nie będziemy mieć pewnej gotówki, którą możemy wypłacić, wydać na dowolny cel, albo schować na konto oszczędnościowe czy lokatę. W przypadku kredytów hipotecznych pieniądze przeznaczane są na zakup mieszkania i przeważnie przelewane są bezpośrednio do sprzedającego albo dewelopera. Kredyt konsolidacyjny łączy nasze inne kredyty, więc ponownie – nie otrzymujemy pieniędzy na rachunek. W przypadku karty kredytowej a także linii kredytowej na rachunku bankowym, możemy pieniądze wydać na wybrany przez nas cel, ale jest to zazwyczaj mała kwota i nie możemy jej na przykład wypłacić w bankomacie, dosyć często też nie wykonamy przelewu za środki z karty kredytowej.

Kredyty gotówkowe – dla kogo są stworzone?

Kredyty gotówkowe coraz częściej osiągalne są dla większości ludzi, pod warunkiem posiadania zdolności kredytowej. Nie ma większego znaczenia czy jesteś studentem, obywatelem innego kraju czy rolnikiem, na pewno odnajdziesz bank, w którym po uzupełnieniu wniosku i dostarczeniu dokumentów dostaniesz kredyt gotówkowy. Informację na temat tego w jakim banku możesz znaleźć interesujący Cię kredyt i w którym miejscu otrzymasz najlepszą ofertę dobrze jest zweryfikować w rankingu kredytów gotówkowych. Każdy musi sam przekalkulować czy warto brać kredyty gotówkowe. Powinno się wiedzieć, że zawsze będziemy bankowi płacić większe sumy, niż nam pożyczył. Jeżeli bardzo potrzebujemy wziąć kredyt gotówkowy to przyda się sprawdzić w rankingu kredytów gotówkowych, który bank ma najlepszą ofertę i iść właśnie do niego i nie wybierać najłatwiejszej opcji jaką jest branie kredytu w banku, w którym mamy rachunek.

Load More Related Articles
Load More By Redaktor
Load More In Biznes
Możliwość komentowania jest wyłączona.

Zobacz również

Usługi kompetentnego stomatologa

Dzisiaj znacznie łatwiej będzie nam zaradzić komplikacjom w sferze dotyczącej problemów z …