Kredyty hipoteczne to pewnego rodzaju luksus, który dostępny jest dla większości osób. Spełnienie poszczególnych warunków i możliwość skorzystania z tego kredytu daje szansę na zamieszkanie we własnej nieruchomości. Aby go dostać, należy spełnić pewne kryteria, które pozwalają zdecydować specjalistom w banku o bezpieczeństwie uzyskania spłaty wszystkich rat od klientów.

Wysokość zarobków

Wiele osób posiada przekonanie o konieczności zarabiania bardzo dużych pieniędzy, aby móc starać się o kredyt hipoteczny. Jednak prawdą jest, że kredyty hipoteczne mogą mieć bardzo różnorodną wartość i jest to główny czynnik, który wpływa na kryterium wymaganej wysokości zarobków. Mając mniejsze możliwości finansowe, najlepszym rozwiązaniem jest wzięcie pod uwagę nieruchomości o mniejszej powierzchni lub niższej wartości.

Otrzymywanie wysokich zarobków nie gwarantuje życia na wyższym standardzie w dużej nieruchomości, ponieważ można tymi pieniędzmi zarządzać w bardzo zły i nieprzemyślany sposób. Dlatego też, jeśli miesięczna wypłata jest nieco niższa, należy przede wszystkim nauczyć się odpowiednio tymi finansami gospodarować i poszukiwać wymarzonej nieruchomości w niższej cenie.

Wysokość zarobków wpływa na zdolność kredytową i możliwą do uzyskania wysokość kredytu hipotecznego, jednak nie decyduje o szansie lub jej braku na otrzymanie pieniędzy z banku.

Rodzaj zatrudnienia

Znacznie ważniejszym kryterium dla banku udzielającego kredyt hipoteczny od wysokości zarobków, jest rodzaj zatrudnienia. Osoby pracujące na umowach o pracę na czas nieokreślony lub prowadzących własną działalność gospodarczą przynajmniej od dwóch lat, mają największe szanse na uzyskanie korzystnego kredytu hipotecznego.

Pracując w takim charakterze, osoba starająca się o kredyt staje się najbardziej wiarygodna, a jej umowa lub działalność gospodarcza są dla banku pewnego rodzaju gwarancją terminowej spłaty każdej raty.

Dlatego też podczas planowania zakupu własnego mieszkania lub budowy domu, warto zastanowić się nad swoim zatrudnieniem i możliwościami przejścia na najkorzystniejszy model. Osoby pracujące na umowach cywilno-prawnych lub na czas określony, również mają możliwość starania się o kredyt hipoteczny, jednak z pewnością będzie to znacznie trudniejsze i ostatecznie mniej opłacalne.

Oszczędności

Decydując się na wnioskowanie o kredyt hipoteczny, warto mieć pewnego rodzaju zabezpieczenie w postaci własnych oszczędności. Wszystkie banki mają określone zasady odnośnie wysokości tak zwanej wpłaty własnej, czyli zgromadzonych na koncie klienta oszczędności przeznaczonych na zakup nowego mieszkania lub budowę domu. Im większy wkład własny, tym większe szanse na uzyskanie korzystnego kredytu o odpowiedniej wysokości.

Zgromadzenie wystarczającej ilości oszczędności jest sygnałem dla banku o umiejętnościach rozsądnego gospodarowania pieniędzmi i zarządzania nimi w codziennym życiu. Jest to ważne, ponieważ miesięczna rata kredytu hipotecznego jest pewnym obciążeniem dla domowego budżetu i powinna być w nim uwzględniona jako kwota nieprzeznaczona na bieżące wydatki.

Więcej informacji znajdziesz na https://intuum.pl/

Load More Related Articles
Load More By Redaktor
Load More In Biznes
Możliwość komentowania jest wyłączona.

Zobacz również

Usługi kompetentnego stomatologa

Dzisiaj znacznie łatwiej będzie nam zaradzić komplikacjom w sferze dotyczącej problemów z …