Kredyt gotówkowy czy hipoteczny? To pytanie najczęściej zadają sobie osoby, które chcą sfinansować zakup nieruchomości. Obecnie na rynku finansowym jest tak szeroki wybór kredytów, że bardzo ciężko znaleźć jest odpowiednią ofertę. W poniższym tekście można się dowiedzieć, jakie są różnice między kredytem gotówkowym i hipotecznym. Zostaną także przedstawione zalety obu rozwiązań. Warto zapoznać się z tymi informacjami!

Kredyt gotówkowy i hipoteczny — różnice

Główną różnicą między oba kredytami jest to, że hipoteczny musi być przeznaczony na konkretny cel, czyli na:

  • Zakup działki budowlanej.
  • Zakup domu lub mieszkania.
  • Zakup domku letniskowego.
  • Budowę domu.
  • Remont, wykończenie lub modernizację posiadanej nieruchomości.

Należy podkreślić, że gdy kredytobiorca chce uzyskać pożyczkę na prace w nieruchomości, to muszą one zostać przeprowadzone w taki sposób, aby zwiększyć wartość lokalu. Sytuacja wygląda zupełnie inaczej, jeśli chodzi o kredyt gotówkowy. Ten może zostać przeznaczony na dowolny cel. Bank w żaden sposób nie może ograniczyć swojego klienta. W tym momencie mogłoby się wydawać, że korzystniejsze jest wzięcie kredytu gotówkowego.

Jednak trzeba pamiętać, że najwyższą kwotę, jaką można pożyczyć to 200 tysięcy złotych, a na taki krok mogą sobie pozwolić tylko nieliczni. Nie trudno się domyślić, że kredyt hipoteczny można zaciągnąć na znacznie wyższą kwotę. Z tym że konieczne jest wniesienie wkładu własnego, który najczęściej stanowi równowartość 20% pożyczanej sumy. Czasem banki zmniejszają wysokość wkładu do 10%.

Kolejną istotną różnicą jest to, że przy kredycie hipotecznym okres kredytowania może wynosić nawet 35 lat. Natomiast gotówkowy z reguły można zaciągnąć na maksymalnie 10 lat. Wnioskowanie o pieniądze na dowolny cel zajmuje znacznie mniej czasu niż w przypadku sfinansowania nieruchomości. Natomiast w obu przypadkach bank sprawdzi zdolność kredytową klienta.

Kredyt gotówkowy czy hipoteczny — która opcja jest korzystniejsza?

Zarówno kredyt gotówkowy, jak i hipoteczny ma swoje zalety. Bardzo ciężko jest więc wskazać danej osobie, jaki wybór będzie dla niej korzystniejszy. Wszystko bowiem zależy od tego, na jaki cel kredytobiorca chce przeznaczyć pieniądze.

Kredyt hipoteczny to dobre rozwiązanie, jeśli rzeczywiście będzie chciał kupić, wyremontować, zmodernizować lub wykończyć nieruchomość. Należy zaznaczyć, że nie jest to jednoznaczne z zakupem sprzętu RTV, czy AGD. Kredyt hipoteczny jest korzystny przede wszystkim pod względem poniesionych kosztów, ponieważ oprocentowanie jest znacznie niższe. Co przy dużych kwotach ma spore znaczenie.

Dla banku zabezpieczeniem w razie problemów ze spłatą jest przecież wkład własny i nieruchomość, której dotyczy umowa. Wszak kredyt gotówkowy może zastąpić hipoteczny, kiedy kredytobiorca ma wystarczającą ilość funduszy odłożonych na kupno nieruchomości, ale brakuje jeszcze na jej wykończenie bądź wyposażenie. Jest to też dobra opcja dla osób, które poza lokalem chcą przeznaczyć pieniądze również na inny cel.

Dowiedz się więcej na https://intuum.pl/doradca-kredytowy-gdansk/

Load More Related Articles
Load More By Redaktor
Load More In Biznes
Możliwość komentowania jest wyłączona.

Zobacz również

Usługi kompetentnego stomatologa

Dzisiaj znacznie łatwiej będzie nam zaradzić komplikacjom w sferze dotyczącej problemów z …