Moneta australijski Kangur to jedna z najpopularniejszych australijskich monet kolekcjonerskich, wydawana przez australijską mennicę – The Perth Mint. Moneta ta od lat cieszy się ogromną popularnością wśród miłośników numizmatów i kolekcjonerów na całym świecie.

Historia monety australijski Kangur

Pierwsza moneta australijski Kangur pojawiła się na rynku w 1986 roku, pod nazwą Australian Nugget. Na rewersie monety przedstawiony był wizerunek australijskiej kopalni złota, a na awersie znajdował się wizerunek królowej Elżbiety II. W kolejnych latach mennica Perth wprowadziła zmiany w designie, zmieniając rewers na wizerunek kangura, który stał się głównym motywem monety.

Wygląd monety australijski Kangur

Moneta australijski Kangur jest wybita z 99,99% czystego złota. Ma nominalną wartość 100 dolarów australijskich, a jej waga wynosi 31,107 grama, co odpowiada wadze jednej uncji. Moneta ma średnicę 32,6 mm i grubość 2,8 mm. Na awersie widnieje wizerunek królowej Elżbiety II, a pod nią umieszczona jest nazwa kraju oraz wartość nominalna. Na rewersie znajduje się wizerunek kangura, charakterystycznego dla Australii ssaka z torbą na młode. Wokół kangura umieszczone są napisy „Australian Kangaroo” oraz „1 oz 9999 Gold”.

Kangur – symbol Australii

Kangur jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli Australii. W Australii żyje ponad 60 gatunków kangurów, co sprawia, że stały się one jednym z najbardziej charakterystycznych elementów krajobrazu tego kontynentu. Z kolei w kulturze australijskiej kangur symbolizuje siłę, elastyczność i wytrzymałość.

Wnioski

Moneta australijski Kangur to nie tylko piękny i wartościowy numizmat, ale również symbol Australii i jej kultury. Wybita z najwyższej jakości czystego złota, stanowi doskonałą inwestycję oraz doskonały prezent dla miłośników numizmatyki. Od momentu wprowadzenia na rynek w 1986 roku, moneta australijski Kangur zdobyła ogromną popularność wśród kolekcjonerów na całym świecie i stała się jednym z najbardziej rozpoznawalnych produktów mennicy Perth.

Load More Related Articles
Load More By Redaktor
Load More In Inwestycje
Możliwość komentowania jest wyłączona.

Zobacz również

Dzierżawa Kserokopiarek: Wydajność i Oszczędność w Twoim Biurze

Kserokopiarki są niezastąpionym narzędziem w codziennej pracy biurowej. Pozwalają na szybk…