Moneta australijski Kangur to jedna z najpopularniejszych australijskich monet kolekcjonerskich, wydawana przez australijską mennicę – The Perth Mint. Moneta ta od lat cieszy się ogromną popularnością wśród miłośników numizmatów i kolekcjonerów na całym świecie.

Historia monety australijski Kangur

Pierwsza moneta australijski Kangur pojawiła się na rynku w 1986 roku, pod nazwą Australian Nugget. Na rewersie monety przedstawiony był wizerunek australijskiej kopalni złota, a na awersie znajdował się wizerunek królowej Elżbiety II. W kolejnych latach mennica Perth wprowadziła zmiany w designie, zmieniając rewers na wizerunek kangura, który stał się głównym motywem monety.

Wygląd monety australijski Kangur

Moneta australijski Kangur jest wybita z 99,99% czystego złota. Ma nominalną wartość 100 dolarów australijskich, a jej waga wynosi 31,107 grama, co odpowiada wadze jednej uncji. Moneta ma średnicę 32,6 mm i grubość 2,8 mm. Na awersie widnieje wizerunek królowej Elżbiety II, a pod nią umieszczona jest nazwa kraju oraz wartość nominalna. Na rewersie znajduje się wizerunek kangura, charakterystycznego dla Australii ssaka z torbą na młode. Wokół kangura umieszczone są napisy „Australian Kangaroo” oraz „1 oz 9999 Gold”.

Kangur – symbol Australii

Kangur jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli Australii. W Australii żyje ponad 60 gatunków kangurów, co sprawia, że stały się one jednym z najbardziej charakterystycznych elementów krajobrazu tego kontynentu. Z kolei w kulturze australijskiej kangur symbolizuje siłę, elastyczność i wytrzymałość.

Wnioski

Moneta australijski Kangur to nie tylko piękny i wartościowy numizmat, ale również symbol Australii i jej kultury. Wybita z najwyższej jakości czystego złota, stanowi doskonałą inwestycję oraz doskonały prezent dla miłośników numizmatyki. Od momentu wprowadzenia na rynek w 1986 roku, moneta australijski Kangur zdobyła ogromną popularność wśród kolekcjonerów na całym świecie i stała się jednym z najbardziej rozpoznawalnych produktów mennicy Perth.

Load More Related Articles
Load More By Redaktor
Load More In Inwestycje
Możliwość komentowania jest wyłączona.

Zobacz również

Stopy referencyjne NBP 2023

Stopa referencyjna to stopa wzorcowa stosowana jako punkt odniesienia dla określenia oproc…