Myśl o „byciu własnym szefem” jest z pewnością ekscytująca i jeśli planujesz to zrobić, zakładając firmę i masz gotowy biznesplan, następnym kluczowym krokiem jest podjęcie decyzji o odpowiedniej strukturze biznesowej. Decyzja ta ma daleko idące konsekwencje dla biznesu i dlatego wymaga starannego przemyślenia. Czynniki takie jak odpowiedzialność osobista, przepisy, opodatkowanie itp. są regulowane przez formę podmiotu gospodarczego, którym może być spółka jednoosobowa, korporacja, spółka partnerska lub spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (LTD).

Jednym z łatwych i szybkich sposobów założenia firmy jest właśnie założenie spółki LTD. Przyjrzyjmy się, czym się ona charakteryzuje, na czym polega założenie spółki LTD i jak założyć firmę w Anglii?

 

Jak założyć firmę w Anglii? Założenie spółki LTD

Najlepszym sposobem wyjaśnienia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, czyli spółki LTD jest określenie, że ryzykujesz to, co w nią włożysz. Innymi słowy, ograniczona odpowiedzialność to sposób na upewnienie się, że osoba prowadząca działalność gospodarczą nie ryzykuje swoim majątkiem osobistym w przypadku niepowodzenia firmy. Żaden inwestor, partner lub członek spółki, który zgodnie z prawem ma ograniczoną odpowiedzialność, nie może zostać pociągnięty do odpowiedzialności za jakiekolwiek niespełnione zobowiązania firmy i długi przekraczające kwotę zainwestowaną przez osobę.

Własność spółki z ograniczoną odpowiedzialnością dzieli się na równe udziały, które są następnie przydzielane każdemu wspólnikowi. Spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością może założyć jedna osoba, która będzie jedynym udziałowcem i dyrektorem spółki, lub wielu wspólników.

Wniosek o założenie spółki LTD możesz złożyć bezpośrednio – elektronicznie za pośrednictwem strony internetowej Companies House lub wypełniając ręcznie Formularz IN01. Alternatywnie możesz skorzystać z usług firm profesjonalnie się tym zajmujących, np. kancelarii podatkowej SemperParatus.

Koszty są niewielkie: Companies House pobiera stałą opłatę w wysokości 12 GBP, jeśli składasz wniosek online, lub 40 GBP, jeśli składasz to pocztą.

 

Założenie spółki LTD można opisać w kilku krokach:

 1. Wybierz nazwę dla swojej firmy – musi być zgodna z zasadami i dostępna.
 2. Wyznacz dyrektora i sekretarza spółki.
 3. Wyznacz co najmniej jednego udziałowca, który nie jest dyrektorem.
 4. Wyznacz adres spółki. Adres angielski jest wymagany. Musi to być adres w Wielkiej Brytanii.
 5. Przygotuj dokumenty pozwalające na prowadzenie tej spółki – Statut, Akt Założycielski i Statement of Capital.
 6. Przygotuj dokumenty potrzebne do rejestracji – dwa dokumenty tożsamości i dokument potwierdzający adres zamieszkania.
 7. Zarejestruj spółkę w Companies House – trwa to ok. 24 godzin w procesie online.
 8. Zarejestruj spółkę w HMRC – Od momentu rejestracji spółki LTD w Companies House i rozpoczęcia działalności biznesowej masz 3 miesiące na zarejestrowanie jej w HMRC (brytyjski urząd skarbowy). HMRC będzie wymagało abyś przekazał im:
 • numer rejestracyjny Twojej spółki,
 • datę rozpoczęcia działalności biznesowej,
 • datę corocznego rozliczenia.

 

Kancelaria Semper Paratus – ochrona podatkowa i pomoc prawna

Jeśli zastanawiasz się, jak założyć firmę w UK rozważasz założenie spółki LTD, ale sam nie wiesz, jak się do tego zabrać, warto skorzystać z usług profesjonalistów w kancelarii prawnej. Kancelaria Semper Paratus swoja nazwę zawdzięcza łacińskiej frazie oznaczającej “zawsze gotowy”, co jest jednocześnie jej mottem, gdyż jest w stałej gotowości do pomocy swoim klientom. Jej celem jest sprawienie, by klienci byli spokojni o finanse swojej firmy, a w konsekwencji również o swój własny los.

 

Kancelaria oferuje usługę ochrony i optymalizacji podatkowej, gwarantuje specjalistyczne doradztwo od początku kontroli w firmie i prowadzenie ewentualnego sporu, aż po ostatni etap, włącznie ze sprawą karno-skarbową. W przypadku sporu z urzędem skarbowym lub ZUS-em Kancelaria w ramach ochrony podatkowej zapewnia pomoc, wsparcie prawne i podjęcie działań mających na celu ochronę interesów Klienta. Ponadto w ofercie Kancelarii Semper Paratus znajdziemy także usługę optymalizacji podatkowej, zakładania spółek LTD w Anglii czy doradztwo prawne. Zachęcamy do odwiedzenia strony Kancelarii semperparatus.pl

Load More Related Articles
Load More By Redaktor
Load More In Biznes
Możliwość komentowania jest wyłączona.

Zobacz również

Działalność gospodarcza – od czego zacząć?

Chcesz założyć własną działalność gospodarczą i zastanawiasz się, od czego należy zacząć? …