Bank powinien gwarantować pełne bezpieczeństwo swoim pracownikom i klientom. Większość instytucji finansowych wśród stosowanych rodzajów zabezpieczeń wykorzystuje również rozmaite systemy monitoringu. Nadzoruje się w ten sposób nie tylko stan poszczególnych urządzeń służących do obrotu gotówkowego, które są używane w oddziałach, ale także wszystkie wydarzenia mające miejsce w samych placówkach i w ich pobliżu za pomocą często dość rozbudowanego monitoringu wizyjnego.
Bezpieczeństwo placówek bankowych
„Banki są instytucjami, w których liczy się przede wszystkim bezpieczeństwo. Chodzi tu zarówno o skuteczną ochronę lokowanych środków, wykorzystywanych bardzo szczegółowych danych osobowych dotyczących klientów, jak i ustrzeżenie przed bezpośrednimi zagrożeniami fizycznymi dla klientów i pracowników banku. Obecność dużych ilości gotówki może być przyczyną różnych zachowań niezgodnych z prawem, w tym napadów i włamań. Problemem może być jednak również pospolita przestępczość, choćby próby kradzieży kieszonkowych. Jedną z bardziej skutecznych metod zapobiegania takim zdarzeniom, a także zwiększania szans na ujęcie i ukaranie sprawców jest stosowanie systemów monitoringu bankowego” – wyjaśnia pracownik firmy Systemy Zabezpieczeń Bankowych SZB, która zajmuje się zagadnieniami związanymi z bezpieczeństwem.
Ochrona placówki bankowej to wiele elementów, które powinny ściśle ze sobą współdziałać przy zapewnieniu pełnego bezpieczeństwa przechowywanych pieniędzy i osób przebywających w obiekcie. Większość instytucji finansowych korzysta z systemów elektronicznych, które stale nadzorują stan poszczególnych urządzeń i pomieszczeń. Są to m.in. urządzenia alarmowe, kontrola dostępu do części budynku lub określonych miejsc, a także uzyskiwane na bieżąco dane z recyklerów kasjerskich, bankomatów lub sejfów. Dla zapobiegania sytuacjom, które mogą powodować bezpośrednie zagrożenie, w bankach montowane są również systemy telewizji przemysłowej, które zapewniają pełny monitoring wizyjny.
Korzyści z monitoringu wizyjnego w banku
Monitoring wizyjny to sieć kamer, które są rozmieszczone w newralgicznych punktach budynku i pozwalają operatorowi systemu na sprawdzanie w czasie rzeczywistym co dzieje się w chronionym obiekcie. Kamery TV przemysłowej umieszcza się zarówno na zewnątrz placówki, jak i w jej wnętrzu. Poszczególne urządzenia są zakładane tak, by ułatwiać nadzór nad sytuacją na całym terenie, a jednocześnie umożliwiać identyfikację poszczególnych osób. Ze względu na gromadzenie i archiwizowanie zapisów z monitoringu o wiele łatwiejsze jest ujęcie sprawców prób napadów czy kradzieży, a także przedstawienie niezbitych dowodów ich winy.
Wielką zaletą monitoringu wizyjnego jest również odstraszanie potencjalnych sprawców. Sama obecność kamer i świadomość faktu, że placówka bankowa jest objęta nadzorem kamer, przyczynia się w znacznej mierze do tego, że liczba napadów utrzymuje się na stosunkowo niskim poziomie. To ważne, ponieważ każda tego rodzaju sytuacja stwarza duże zagrożenie dla pracowników i klientów banku, z jednej strony z powodu możliwości użycia przez sprawców niebezpiecznych narzędzi – broni palnej lub białej, z drugiej ze względu na ryzyko wybuchu paniki albo pojawienia się groźnych dolegliwości zdrowotnych, np. zawału.