Każda firma do sprawnego funkcjonowania potrzebuje dobrych i niezawodnych sprzętów – czy to samochodu, maszyn potrzebnych w produkcji, czy chociażby komputerów i sprzętu biurowego. Ich zakup z własnej kieszeni może być, mocno utrudniony szczególnie na początku działalności, dlatego przepisy przewidują różne możliwości finansowania zakupu. Jedną z nich jest leasing środków trwałych.

Czym jest leasing?

Leasing to forma umowy cywilnoprawnej, zawieranej zazwyczaj pomiędzy dwoma podmiotami – leasingodawcą, nazywanym również finansującymi, czyli podmiotem posiadającym jakieś dobro, oraz leasingobiorcą lub inaczej korzystającym, czyli osobą lub firmą, która chce z danego dobra korzystać. Na podstawie umowy leasingodawca udostępnia swoją własność leasingobiorcy, który w zamian za spłatę rat o określonej wysokości może z niej korzystać. W momencie, w którym wszystkie przewidywane w umowie leasingowej zostają spłacone, leasingobiorca staje się właścicielem danego środka – do tego czasu pozostaje on w posiadaniu leasingodawcy. W roli leasingodawcy może występować bank – taki jak Poznański Bank Spółdzielczy – który zakupuje dany środek trwały, np. samochód, by następnie udostępnić go leasingobiorcy.

Dlaczego warto skorzystać z leasingu?

Leasing jest obecnie preferowaną przez przedsiębiorców formą finansowania zakupów niezbędnych do funkcjonowania firmy środków trwałych. Dlaczego? Przede wszystkim dzięki leasingowi nie angażujemy własnych środków pieniężnych, gdyż zysk wypracowany przez wyleasingowane środki trwałe może zostać przeznaczony na spłatę rat. Dodatkowo leasing zapewnia nam szereg korzyści podatkowych – przykładowo raty oraz wszystkie wydatki związane z eksploatacją danego środka (np. kupno benzyny do samochodu) mogą być w całości zaliczone do kosztów uzyskania przychodów przez leasingobiorcę. Fakt, że korzystamy z leasingu nie wpływa również na zmniejszenie naszej zdolności kredytowej, jak miałoby to miejsce w sytuacji, gdybyśmy dany środek zakupili właśnie poprzez zaciągnięcie kredytu.

Jakie środki można nabyć drogą leasingu?

Zakres środków trwałych, które mogą stać się przedmiotem leasingu zależy od oferty leasingodawcy. Przykładowo Poznański Bank Spółdzielczy oferuje swoim klientom leasing między innymi: samochodów osobowych, pojazdów do transportu ciężkiego, maszyn rolniczych, nieruchomości i sprzętu medycznego

Load More Related Articles
Load More By Redaktor
 • Rodzaje usługi leasingu

  Leasing nie jest ujednoliconą formą finansowania inwestycyjnego. W każdym kraju wyróżnia s…
 • Gdzie znaleźć najtańsze OC?

  Wybór ubezpieczenia komunikacyjnego nie jest łatwy. Na rynku funkcjonuje ponad 30 firm ube…
 • Używane auto w leasing? To możliwe!

  Jeszcze do niedawna ta forma finansowania pojazdu była niemożliwa, dziś to już norma – mow…
 • Kredyt samochodowy na firmę

  Przedsiębiorcy prowadzący własną działalność gospodarczą, przy zakupie auta często stają p…
 • Kredyt samochodowy czy leasing?

  Ogromnym atutem działalności gospodarczej jest możliwość odliczania od podatków kosztów ko…
Load More In Leasing
Możliwość komentowania jest wyłączona.

Zobacz również

Czy w naszych biurach powinny pojawić się gadżety reklamowe?

Na pewno wielu z was pracuje w biurach. Są to z pewnością obiekty podobne do siebie. Z pew…