Wielu Polaków z dużym niepokojem przyjęło informacje o planach dostawców energii elektrycznej dotyczących podwyżek rachunków za prąd w przyszłym roku. Już teraz koszty potrafią być bardzo wysokie i w danym miesiącu skutecznie uszczuplają portfel o kilkaset złotych. Swoje stanowisko w tej sprawie szybko zajęło Ministerstwo Energii, które stwierdziło bezpodstawność podwyżek i zadeklarowało dopłaty do rachunków za prąd w 2019 roku.
Wyższe rachunki za prąd w 2019 roku?
Dostawcy energii elektrycznej nie podjęli jeszcze ostatecznej decyzji w tej sprawie. Być może sprawa rozejdzie się zatem po kościach bez konsekwencji dla klientów i skarbu państwa. Ewentualne podwyżki byłyby podyktowane wzrostem cen uprawnień do emisji CO2. Przewidziana przez dostawców podwyżka rachunków za prąd mogłaby wynieść nawet 30% już od stycznia. Dla wielu gospodarstw w Polsce oznaczałoby to bardzo poważne koszty. Wielu Polaków wręcz nie byłoby stać na zapłacenie wyższego rachunku. Z pomocą może jednak przyjść Ministerstwo Energii.
Podwyżki rachunków za prąd są bezpodstawne
W opinii Ministerstwa Energii, podwyżki planowane przez dostawców energii elektrycznej są niesłuszne, ponieważ na ten moment nie obserwujemy żadnych czynników upoważniających do tego typu decyzji (np. wzrost cen paliwa). Ministerstwo postanowiło zatem uspokoić Polaków i zadeklarować dopłaty do rachunków za prąd, jeśli ceny dyktowane przez dostawców wzrosną o 5%. W początkowych zapowiedziach mówiło się o gospodarstwach, których roczny dochód nie przekracza 85 tysięcy złotych rocznie. To stanowisko zostało jednak szybko zmodyfikowane przez ministerstwo.
Dopłaty do rachunków za prąd dla wszystkich Polaków
Na konferencji prasowej, Minister Energii Krzysztof Tchórzewski zapowiedział, że rząd planuje zrekompensować 100% wzrostu cen energii wszystkim Polakom, jeśli podwyżki przekroczą 5%. W praktyce, rachunki nie ulegną zmianom i będziemy płacić tyle samo co dotychczas. Dodatkowe koszty będą natomiast rozliczane pomiędzy rządem, a dostawcami energii elektrycznej. Ministerstwo zapowiedziało stworzenie specjalnego funduszu, z którego koszty te będą rozliczane. Podsumowując, Polacy nie muszą martwić się o wyższe rachunki za prąd od stycznia 2019 roku.
Jak obniżyć rachunki za prąd?
Brak podwyżek to świetna wiadomość. Mimo to, wiele gospodarstw w Polsce ponosi bardzo wysokie opłaty za energię elektryczną. Warto zatem już teraz podjąć kilka prostych kroków, które pomogą obniżyć rachunek. Pamiętajmy o kupowaniu żarówek energooszczędnych, które, choć są droższe, przyczyniają się w ostatecznym rozrachunku do oszczędności. Decydując się na zakup nowych urządzeń elektrycznych do domu, wybierajmy modele o wysokiej klasie energetycznej.
Jeśli często zapominamy o zgaszeniu światła lub wyłączeniu żelazka, warto w widocznym miejscu nakleić kartkę lub motyw dekoracyjny, który przypominałby nam o tym. Nie popełniajmy również typowego błędu pozostawiania urządzeń elektrycznych w trybie stand-by. W skali rocznej, kilka urządzeń, które regularnie zostawiamy w tym trybie, mogą generować bardzo istotne wydatki.