Chcesz założyć własną działalność gospodarczą i zastanawiasz się, od czego należy zacząć? Sprawdź, o czym trzeba pamiętać, rozpoczynając swój własny biznes i zapewnij sobie możliwie najlepszy start.

Założenie działalności gospodarczej – dla kogo?

Prowadzenie własnej działalności gospodarczej polecane jest wszystkim osobom, które posiadają pomysł na biznes i chcą dążyć do jego możliwie największego rozwoju. Celem prowadzenia takiej firmy jest przede wszystkim zysk. Istnieją również dodatkowe czynniki zachęcające do założenia działalności gospodarczej. Wśród nich można wymienić:

 • uzyskanie ogromnej satysfakcji zawodowej,
 • nawiązanie wielu ciekawych i przydatnych znajomości,
 • rozpowszechnienie swojego produktu lub usług,
 • poszerzanie swoich umiejętności.

Nieodpowiednie przygotowanie się do prowadzenia działalności gospodarczej może jednak skutkować wysokim kosztem, wiążącym się ze sporym obciążeniem finansowym. Warto przede wszystkim zadbać o kwestie formalne dotyczące prowadzenia dokumentacji, rachunkowości i księgowości. Najlepiej zdecydować się na profesjonalne działania biur rachunkowych takich, jak M&B Biuro Rachunkowe, gdzie eksperci świadczą usługi, opierając je na rzetelnej wiedzy i wieloletnim doświadczeniu. 

O czym należy pamiętać, zakładając działalność gospodarczą?

Proces zakładania firmy nie należy do skomplikowanych czynności. Niezbędne jest jednak dopilnowanie kilku kwestii, mających wpływ na to, czy firma będzie dobrze prosperować w przyszłości. 

Forma prawna

Na samym początku podjęcia decyzji o założeniu przedsiębiorstwa należy zdecydować się na jego konkretną formę. Najczęściej zakładane są jednoosobowe działalności gospodarcze oraz spółki. W przypadku tych drugich trzeba wybrać również ich odpowiedni rodzaj.  

Odpowiednia forma opodatkowania

Prowadzenie działalności gospodarczej prowadzi do uzyskiwania przychodów związanych ze sprzedażą produktów czy świadczeniem usług. Konieczne w tym przypadku jest opodatkowanie zysków. W zależności od tego, z jakim rodzajem firmy ma się do czynienia, można zdecydować się na jedną z czterech dostępnych form opodatkowania. Należą do nich:

 • ryczałt,
 • karta podatkowa,
 • podatek liniowy,
 • skala podatkowa.

Wybór księgowości

Każda działalność gospodarcza wiąże się z obowiązkiem prowadzenia księgowości. Obowiązkiem właściciela firmy jest dowiedzieć się, jakiego rodzaju dokumenty należy archiwizować. Większość przedsiębiorców decyduje się na zatrudnienie ekspertów z biur rachunkowych, z którymi współpraca gwarantuje posiadanie prawidłowo prowadzonej i uporządkowanej księgowości w firmie. 

Niezbędne formalności

Każdy początkujący przedsiębiorca powinien pamiętać o dopełnieniu wszelkich formalności związanych z prowadzeniem firmy. Bardzo ważnym krokiem jest między innymi rejestracja działalności w ZUS. Przed tą czynnością, warto upewnić się, że przyszły właściciel dysponuje kwotą potrzebną do opłacenia składek. 

Prawidłowe złożenie wniosku

W przypadku, gdy wszystkie poprzednie kroki ma się już za sobą, należy udać się do odpowiedniego Urzędu Miasta/Gminy/Dzielnicy w celu złożenia wniosku CEIDG-1 lub załączyć go na stronie internetowej. Informacje, jakie należy umieścić w dokumencie to między innymi:

 • dzień rozpoczęcia działalności gospodarczej,
 • dane osobowe wnioskodawcy,
 • dane o firmie,
 • miejsce firmy,
 • rodzaj ubezpieczenia,
 • wybrana forma ubezpieczenia. 

Rejestracja działalności gospodarczej powinna być bardzo dobrze przemyślana. Trzeba bowiem dopilnować tego, by formularz CEIDG-1 był prawidłowo wypełniony. Aby mieć pewność, że żaden krok nie zostanie pominięty, warto korzystać z pomocy ekspertów, mających doświadczenie w tego rodzaju działaniach. 

Load More Related Articles
Load More By Redaktor
Load More In Biznes
Możliwość komentowania jest wyłączona.

Zobacz również

Jak działa drukarka 3D?

Drukarki 3D do urządzenia, które mogą znacznie ułatwić wiele prac prowadzonych przykładowo…