Chcesz założyć własną działalność gospodarczą i zastanawiasz się, od czego należy zacząć? Sprawdź, o czym trzeba pamiętać, rozpoczynając swój własny biznes i zapewnij sobie możliwie najlepszy start.

Założenie działalności gospodarczej – dla kogo?

Prowadzenie własnej działalności gospodarczej polecane jest wszystkim osobom, które posiadają pomysł na biznes i chcą dążyć do jego możliwie największego rozwoju. Celem prowadzenia takiej firmy jest przede wszystkim zysk. Istnieją również dodatkowe czynniki zachęcające do założenia działalności gospodarczej. Wśród nich można wymienić:

 • uzyskanie ogromnej satysfakcji zawodowej,
 • nawiązanie wielu ciekawych i przydatnych znajomości,
 • rozpowszechnienie swojego produktu lub usług,
 • poszerzanie swoich umiejętności.

Nieodpowiednie przygotowanie się do prowadzenia działalności gospodarczej może jednak skutkować wysokim kosztem, wiążącym się ze sporym obciążeniem finansowym. Warto przede wszystkim zadbać o kwestie formalne dotyczące prowadzenia dokumentacji, rachunkowości i księgowości. Najlepiej zdecydować się na profesjonalne działania biur rachunkowych takich, jak M&B Biuro Rachunkowe, gdzie eksperci świadczą usługi, opierając je na rzetelnej wiedzy i wieloletnim doświadczeniu. 

O czym należy pamiętać, zakładając działalność gospodarczą?

Proces zakładania firmy nie należy do skomplikowanych czynności. Niezbędne jest jednak dopilnowanie kilku kwestii, mających wpływ na to, czy firma będzie dobrze prosperować w przyszłości. 

Forma prawna

Na samym początku podjęcia decyzji o założeniu przedsiębiorstwa należy zdecydować się na jego konkretną formę. Najczęściej zakładane są jednoosobowe działalności gospodarcze oraz spółki. W przypadku tych drugich trzeba wybrać również ich odpowiedni rodzaj.  

Odpowiednia forma opodatkowania

Prowadzenie działalności gospodarczej prowadzi do uzyskiwania przychodów związanych ze sprzedażą produktów czy świadczeniem usług. Konieczne w tym przypadku jest opodatkowanie zysków. W zależności od tego, z jakim rodzajem firmy ma się do czynienia, można zdecydować się na jedną z czterech dostępnych form opodatkowania. Należą do nich:

 • ryczałt,
 • karta podatkowa,
 • podatek liniowy,
 • skala podatkowa.

Wybór księgowości

Każda działalność gospodarcza wiąże się z obowiązkiem prowadzenia księgowości. Obowiązkiem właściciela firmy jest dowiedzieć się, jakiego rodzaju dokumenty należy archiwizować. Większość przedsiębiorców decyduje się na zatrudnienie ekspertów z biur rachunkowych, z którymi współpraca gwarantuje posiadanie prawidłowo prowadzonej i uporządkowanej księgowości w firmie. 

Niezbędne formalności

Każdy początkujący przedsiębiorca powinien pamiętać o dopełnieniu wszelkich formalności związanych z prowadzeniem firmy. Bardzo ważnym krokiem jest między innymi rejestracja działalności w ZUS. Przed tą czynnością, warto upewnić się, że przyszły właściciel dysponuje kwotą potrzebną do opłacenia składek. 

Prawidłowe złożenie wniosku

W przypadku, gdy wszystkie poprzednie kroki ma się już za sobą, należy udać się do odpowiedniego Urzędu Miasta/Gminy/Dzielnicy w celu złożenia wniosku CEIDG-1 lub załączyć go na stronie internetowej. Informacje, jakie należy umieścić w dokumencie to między innymi:

 • dzień rozpoczęcia działalności gospodarczej,
 • dane osobowe wnioskodawcy,
 • dane o firmie,
 • miejsce firmy,
 • rodzaj ubezpieczenia,
 • wybrana forma ubezpieczenia. 

Rejestracja działalności gospodarczej powinna być bardzo dobrze przemyślana. Trzeba bowiem dopilnować tego, by formularz CEIDG-1 był prawidłowo wypełniony. Aby mieć pewność, że żaden krok nie zostanie pominięty, warto korzystać z pomocy ekspertów, mających doświadczenie w tego rodzaju działaniach. 

Load More Related Articles
Load More By Redaktor
Load More In Biznes
Możliwość komentowania jest wyłączona.

Zobacz również

Druk 3D jako narzędzie w produkcji unikalnych elementów dekoracyjnych do lobby biurowych

W dzisiejszych czasach wizytówka firmy to nie tylko jej logo czy hasło reklamowe, ale równ…