Usługi księgowych nie należą do najtańszych – o tym z pewnością zdążył się już przekonać każdy przedsiębiorca, prowadzący własną działalność. Właśnie dlatego tak kuszącą propozycją, ciągle zyskującą na popularności jest tak zwana księgowość internetowa. Ta alternatywa dla tradycyjnych biur księgowych umożliwia znaczną minimalizację kosztów, co z pewnością docenią przede wszystkim mikrofilmy oraz małe przedsiębiorstwa. W końcu z pomocą programów do fakturowania osoby prowadzące własną działalność mają dostęp do wielu narzędzi, znacznie ułatwiających codzienną pracę, a przy tym nie kosztujących tak wiele. Jakie możliwości warto wziąć pod uwagę? Jakie są wady i zalety księgowości internetowej? Z kosztami jakiego rzędu należy się liczyć? O tym wszystkim poniżej.

Czym tak właściwie jest księgowość internetowa?
Księgowość internetowa to usługa która tak naprawdę opiera się na specjalnych aplikacjach – tak zwanych programach do fakturowania, wyposażonych w narzędzia finansowo-księgowe. Programy do faktur wyposażone są w cały szereg różnych funkcjonalności. W końcu umożliwiają one nie tylko wystawianie faktur, lecz także obliczanie składek ZUS, kwot podatków, księgowanie faktur kosztowych i sprzedaży, jak również generowanie JPK, prowadzenie Księgi Przychodów i Rozchodów oraz wysyłanie e-deklaracji. To zatem prosty i wygodny sposób na prowadzenie całej księgowości firmy. A jedyne co do tego potrzebujesz to dostęp do Internetu i co oczywiste – profesjonalnego programu.

Dostępne możliwości – rodzaje księgowości online
Wbrew pozorom księgowość internetowa jest niezwykle różnorodna. Decydując się więc na odejście z tradycyjnego modelu prowadzenia księgowości swojego przedsiębiorstwa trzeba dokładnie przeanalizować te kwestie.

Po pierwsze przedsiębiorca może prowadzić księgowość firmy zupełnie samodzielnie za pomocą specjalnej aplikacji – programu do fakturowania. Programy do faktur działają na tyle prosto oraz sprawnie, iż w zasadzie nie wymagają obsługi przez specjalnie wykształcone, czy przeszkolone osoby. Powinien sobie z nimi poradzić nawet początkujący przedsiębiorca, choć możliwa jest także księgowość internetowa prowadzona przez profesjonalnych księgowych. Wykorzystywane są wówczas te same programy, lecz wówczas przedsiębiorca zagląda do nich jedynie w celu kontroli czy analizy danych – reszta działań wykonywana jest przez opłacanych księgowych.

Ostatnią możliwością jest wybór rozwiązania oferowanego przez niektóre banki, czyli tak zwana księgowość online połączona z bankiem. Rozwiązanie polega na połączeniu konta firmowego z narzędziem kasowym, choć jest to obecnie raczej najmniej popularna opcja.

Zalety i wady księgowości internetowej
Programy do fakturowania mają szereg zalet. Oznaczają one przede wszystkim znacznie niższe koszty w porównaniu do tradycyjnego księgowania. Ich koszt jest stały, a więc niezależny od liczby dokumentów i średnio wynosi około 35 złotych za miesiąc. Wszystko dostępne jest w jednym miejscu, tak więc bez trudu można przejrzeć archiwalne raporty czy rozliczenia. Poza tym księgowość internetowa dostępna jest 24 godziny na dobę, tak więc możliwe jest dokonywanie rozliczeń o dowolnej porze. Warto wspomnieć także o możliwości kontroli finansów firmy, a także skorzystania z wielu funkcji dodatkowych, jak system magazynowy.

A jakie wady? Niektórym przedsiębiorcom może przeszkadzać przede wszystkim brak możliwości spotkania z księgowym i osobistego wyjaśnienia wielu kwestii. Jednak programy do faktur online również oferują wsparcie profesjonalistów – trzeba po prostu przyzwyczaić się do kontaktu zdalnego.

Load More Related Articles
Load More By Redaktor
Load More In Biznes
Możliwość komentowania jest wyłączona.

Zobacz również

Usługi kompetentnego stomatologa

Dzisiaj znacznie łatwiej będzie nam zaradzić komplikacjom w sferze dotyczącej problemów z …