Masz dłużnika? Z pewnością zastanawiasz się nad tym, jak szybko możesz odzyskać swoje pieniądze. Sposobów na skuteczniejsze ściąganie długów jest kilka, ale nie wszystkie z nich warte są poświęcania na nie czasu i energii. Jednak bez odpowiedniego doświadczenia trudno jest określić, jakie czynności będą opłacalne. Dowiedz się więcej o metodach windykacji i obierz najlepszą strategię postępowania ze swoim dłużnikiem.

Samodzielna windykacja

Pierwszą opcją, jaka przychodzi do głowy, jest walczenie o swoje pieniądze osobiście. Jeśli dłużnik wykazuje chęć negocjacji, będzie to najtańsza i najszybsza opcja. Jednak w przypadku, kiedy termin płatności dawno upłynął, a kontakt z kontrahentem jest problematyczny, wtedy działanie na własną rękę może być trudniejsze. W dalszym ciągu jest szansa na zmotywowanie dłużnika do zapłaty ciągłymi telefonami czy wiadomościami, jednak warto się zastanowić czy będzie to w pełni skuteczna metoda. Zwłaszcza jeśli nie ma się koniecznej znajomości prawa. 

Firmy windykacyjne

Rozwiązaniem wartym rozważenia może być skorzystanie z usług profesjonalnej firmy zajmującej się windykacją długów. Zatrudniają one specjalistów od negocjacji, którzy znają przepisy i wiedzą co mogą zrobić, aby skutecznie odzyskać należność. Biura takie jak Hadyński Inkaso oferują kompleksową obsługę, składającą się z szeregu przygotowań i czynności windykacyjnych. 

Zaangażowanie kancelarii z pewnością znacznie przyspieszy cały proces. Zajmą się oni wszystkim – zaczynając od sporządzenia raportu o majątku dłużnika, a na reprezentowaniu w sądzie kończąc. Firma windykacyjna sprawi, że pieniądze wrócą na Twoje konto zgodnie z prawem. Jeśli zależy Ci na czasie, powierzenie sprawy profesjonalistom może okazać się najlepszą opcją.

Najszybsze metody prowadzenia windykacji

W celu zapewnienia płynności finansowej swojego przedsiębiorstwa, najlepiej jest podjąć szereg działań prewencyjnych. Jeśli firma nie będzie miała dłużników, to nie będzie też żadnych brakujących pieniędzy. Dlatego zapobieganie to najlepszy sposób windykacji. Do najbardziej znanych metod prewencyjnych należą m.in.:

  • wywiad gospodarczy – polega na zebraniu informacji o kontrahencie przed rozpoczęciem współpracy; jest to pewna gwarancja na to, że wspólnicy będą uczciwi i wypłacalni; takie rozwiązanie pozwala uniknąć nerwów i stresu,
  • monitoring należności – kontrola nad fakturami i przypomnienia o terminie płatności mogą całkowicie rozwiązać problemy z dłużnikami; dobra znajomość o wszystkich należnościach umożliwia też szybką reakcję na możliwe opóźnienie,
  • pieczęć prewencyjna – jedno z najtańszych i najskuteczniejszych narzędzi windykacyjnych; jest to informacja umieszczana na dokumentach, ostrzegająca o możliwości przekazania sprawy profesjonalnej kancelarii windykacyjnej; stanowi to sygnał ostrzegawczy dla dłużnika.

Zazwyczaj wszystkie te działania znajdują się w ofertach firm windykacyjnych i mogą być stosowane zarówno w przypadku przedsiębiorstw, jak i osób prywatnych. Zdecydowanie się, na podjęcie tych środków, zniechęci kontrahentów do jakichkolwiek prób lekceważenia lub odwlekania terminu płatności. 

Load More Related Articles
Load More By Redaktor
Load More In Aktualności
Możliwość komentowania jest wyłączona.

Zobacz również

Stopy referencyjne NBP 2023

Stopa referencyjna to stopa wzorcowa stosowana jako punkt odniesienia dla określenia oproc…