Twój e-PIT to nowa usługa zaproponowana przez Ministerstwo Finansów, działająca od 15 lutego 2019 roku. Z założenia polega na przełożeniu obciążenia przygotowania deklaracji podatkowej z podatników, na Krajową Administrację Skarbową. Należy jednak pamiętać, że organy podatkowe w tworzeniu dokumentu opierają się na konkretnych informacjach, przekazanych przez inne podmioty – na przykład płatników (czy pracodawców), więc istnieje teoretyczna możliwość, że w deklaracji Twój e-PIT pojawią się błędy. Ponadto, podatnik może dokument edytować, co również niestety może generować pomyłki. Co zrobić w przypadku błędnie przygotowanej deklaracji Twój e-PIT? Czy można złożyć jej korektę? Czy formularz zostanie poprawiony automatycznie?

Czy do Twój e-PIT można złożyć korektę?

Odpowiedź na pytanie brzmi: TAK. Deklarację podatkową złożoną w usłudze Twój e-PIT, tak jak każdy inny formularz podatkowy można skorygować, czyli złożyć odpowiednią korektę. W przypadku znalezienia w zeznaniu błędów po końcowym terminie złożenia (dla PIT-37 i PIT-38 po 30 kwietnia 2019 roku), korekta jest jedyną dopuszczalną formą naprawy błędów. Warto zaznaczyć, że korektę mogą przygotować zarówno osoby, które edytowały i akceptowały swój Twój e-PIT, jak i osoby, które nie podjęły żadnych działań i deklaracja została złożona za nich automatycznie. Korekty można dokonać przez usługę Twój e-PIT, można również przygotować ją samodzielnie, korzystając ze wsparcia profesjonalnych programów do przygotowania deklaracji i korekt podatkowych.

Kto odpowiada za konieczność złożenia korekty do Twój e-PIT?

Ponieważ deklaracja Twój e-PIT przygotowywana jest przez organy podatkowe (Krajową Administrację Podatkową), część podatników może zadać sobie pytanie – kto powinien poprawić deklarację w przypadku znalezienia w niej błędów: podatnik czy organ? Warto zauważyć, że deklaracja podatkowa mówi o sytuacji finansowej danego podatnika oraz określa jego zobowiązania podatkowe wobec skarbu państwa. Z założenia, to podatnik ma również obowiązek złożenia odpowiedniego rocznego zeznania podatkowego. Usługa Twój e-PIT jest ułatwieniem, w którym formularz jest przygotowywany za podatnika, jednak należy pamiętać, że jeżeli podatnik nie podejmuje żadnych działań, to po 30 kwietnia następuje fikcja jakby zeznanie zaakceptował i zostaje ono złożone. Skoro dokument zaakceptował, należy uznać, że zna jego treść. Dlatego w celu uniknięcia ewentualnych negatywnych konsekwencji prawno-podatkowych, w przypadku wykrycia błędów w Twój e-PIT, zawsze warto samodzielnie wyjaśnić sytuacje i postarać się o jak najszybsze wyjaśnienie nieścisłości. Należy jednak zwrócić uwagę, iż ewentualna konieczność złożenia korekty może także (lecz nie musi) wymagać dopłaty podatku (jeżeli wcześniejsze wyliczenie było zaniżone).

Termin na złożenie korekty Twój e-PIT

Z założenia nie istnieje coś takiego, jak termin do złożenia korekty Twój e-PIT ani żadnego innego zeznania podatkowego. Zeznanie podatkowe powinno być złożone od razu prawidłowe, w terminie określonym przez ustawodawcę – czyli na przykład dla PIT-37: do 30 kwietnia. Jeżeli podatnik przekracza ten czas i składa niepoprawną deklarację podatkową to oznacza, że łamie zasady. Korekta zeznania to próba naprawy tego błędu i uniknięcia negatywnych konsekwencji swoich działań, toteż należy ją podjąć jak najszybciej.

Load More Related Articles
Load More By Redaktor
Load More In Aktualności
Możliwość komentowania jest wyłączona.

Zobacz również

Wpływ merchandisingu na zachowania zakupowe klientów: Praktyczne wskazówki

Dowiedz się, jak merchandising wpływa na zachowania zakupowe klientów i jak dzięki niemu z…