Na skutek światowej pandemii wirusa COVID-19 sytuacja inwestorów stała się jeszcze trudniejsza. Nawet aktywa do tej pory uznawane za pewne i bezpieczne, jak surowce, w ostatnich tygodniach tanieją w tempie wręcz lawinowym. Najlepszym przykładem może być tutaj ropa naftowa, która zaledwie w przeciągu jednego miesiąca potaniała o ponad 50%! Niewiele lepiej sytuacja wygląda w przypadku miedzi, a nawet srebra.

Nic więc dziwnego, że w obecnych realiach inwestorzy szukają już nie tyle zysku, co po prostu skutecznej ochrony kapitału. Tę ostatnią do pewnego czasu oferowały lokaty bankowe, jednak przy obecnej inflacji kształtującej się na poziomie niemal 5%, nawet trzymanie pieniędzy w banku przestało się opłacać.

Sytuacja na światowych rynkach: surowce i waluty

Najbardziej spektakularną zniżkę zanotowała oczywiście ropa naftowa. Ponad 50-procentowa przecena na przestrzeni miesiąca to wynik, jakiego dawno nie obserwowaliśmy. Co więcej, specjaliści są zgodni co do tego, że chociaż dalsze spadki najpewniej nie będą już tak radykalne, to jednak ropa nadal będzie tanieć. Wynika to przede wszystkim z możliwej wojny cenowej pomiędzy Rosją, a Arabią Saudyjską. Na dodatek, koronawirus pociągnął za sobą ogromny spadek popytu na paliwo i na dobrą sprawę nie wiadomo ile ten stan rzeczy może jeszcze potrwać. USA co prawda zapowiedziały działania mające na celu ochronę gospodarki, co dodało nieco otuchy inwestorom. Wiele jednak wskazuje na to, że nawet masowy skup obligacji przez FED, czyli dalsze luzowanie polityki pieniężnej nie zatrzyma spadków wyceny większości surowców, w tym ropy naftowej.

Jak natomiast przedstawiają się waluty? Frank szwajcarski oraz USD w ostatnich tygodniach znacząco zyskiwały w stosunku do polskiego złotego. Trudno jednak powiedzieć, czy w tej chwili lokowanie kapitału np. w dolary amerykańskie na pewno jest dobrym pomysłem. Pandemia wirusa COVID-19 powoli zaczyna dociera również do Stanów Zjednoczonych, przez co kraj ten najpewniej utraci status swego rodzaju zielonej wyspy. Warto przy tym pamiętać, że z perspektywy polskiego inwestora kurs USD pozostaje w ścisłym związku z zyskownością inwestycji w złoto. To bowiem właśnie w dolarach amerykańskich dokonuje się wyceny złota. Oznacza to po prostu tyle, że jeśli w następnych tygodniach kurs dolara zacznie pikować, z dużą dozą pewności spowoduje to również straty na złocie.

Jak bezpiecznie inwestować w czasach pandemii?

Z powyższych informacji w sposób jednoznaczny wynika, że samodzielne inwestowanie kapitału to w obecnych realiach tak naprawdę gra w ruletkę. Giełdy tracą w skali masowej, surowce tak samo, a przyszłość walut jawi się jako co najmniej niepewna.

Wobec takich perspektyw najbardziej rozsądną decyzją wydaje się powierzenie pieniędzy specjalistom. Pamiętajmy, że także w dobie pandemii można bez problemu nabyć jednostki stabilnych funduszy inwestycyjnych o niskiej stopie ryzyka. Ich zoptymalizowana strategia inwestycyjna jest na bieżąco dostosowywana do zmian na rynkach przez zarządzających. W ten sposób każde poważniejsze tąpnięcie ulega znacznej amortyzacji, co z perspektywy inwestującego oznacza o wiele bardziej efektywną ochronę kapitału. Zakupu funduszy o niskiej stopie ryzyka możemy bez żadnych problemów dokonać online.

Inna ciekawa opcja to rzecz jasna IKE oraz IKZE, czyli indywidualne konta emerytalne. Warto pamiętać, że zyski z tego typu inwestycji w określonych przypadkach są zwolnione od tzw. podatku Belki. Co więcej, pieniądze można płynnie wypłacać oraz dysponować nimi w inny sposób. W obecnych realiach IKE oraz IKZE mogą być więc traktowane jako bardziej zyskowny substytut lokat bankowych. Oczywiście, oszczędzanie w celach emerytalnych jest strategią jak najbardziej racjonalną, jednak warto brać poważną poprawkę na aktualne realia. Struktura indywidualnych kont emerytalnych daje możliwość lokowania w nich środków jako w swego rodzaju lokatę długoterminową, a niekoniecznie zabezpieczenie emerytalne. Dodatkowo IKZE to także opcja uzyskania ulgi podatkowej w wysokości nawet kilkuset złotych rocznie.

Warto tutaj dodać, że Indywidualne Konta Emerytalne oraz Indywidualne Konta Zabezpieczenia Emerytalnego prowadzone przez towarzystwo Generali Investments uzyskały pierwsze miejsce w prestiżowym rankingu najbardziej efektywnych IKE i IKZE branżowego portalu analizy.pl

Czy w związku z nasilającą się pandemią wirusa COVID-19 czeka nas załamanie gospodarcze? Jest to scenariusz wysoce prawdopodobny. W żadnym wypadku nie oznacza to jednak, że mamy po prostu biernie czekać na rozwój sytuacji, obserwując w tym samym czasie, jak inflacja pochłania nasze oszczędności.

Warto już teraz powziąć odpowiednie działania w celu skutecznej ochrony posiadanego kapitału. Pamiętajmy, że nie sposób przewiedzieć, jak będzie wyglądać sytuacja w naszym kraju za 2 lub 4 tygodnie.

Load More Related Articles
Load More By Redaktor
Load More In Inwestycje
Możliwość komentowania jest wyłączona.

Zobacz również

Wykorzystaj w swojej pracy doskonałe obuwie robocze

Poprzez wykorzystanie najlepszego obuwia roboczego w swojej pracy chronisz siebie, nie mus…