Osoby planujące oszczędzanie z myślą o przyszłości lub wymarzonym zakupie, często stają przed wyborem: lokata czy konto oszczędnościowe? Oba te produkty posiadają pewne specyficzne cechy, a optymalny wybór zależy zwykle od naszych osobistych potrzeb. Spróbujmy nakreślić podstawowe różnice pomiędzy lokatą i kontem oszczędnościowym, a także wskazać, który z produktów jest bardziej opłacalny w danej sytuacji.

Wygodne konto oszczędnościowe

Dysponując kontem oszczędnościowym zyskujemy większą swobodę w zarządzaniu posiadanymi środkami. Zwykle, odsetki są naliczane od kwoty, która znajduje się na koncie w ostatnim dniu okresu rozliczeniowego. Dużą zaletą jest również możliwość wypłacenia środków z konta oszczędnościowego bez utraty naliczonych odsetek.

W tym wariancie zawsze mamy możliwość wpłacenia do banku kolejnych nadwyżek gotówki. Jaki jest minus takiego rozwiązania w porównaniu z lokatą? Wybierając konto oszczędnościowe nie możemy liczyć na tak atrakcyjne i wysokie oprocentowanie. Ponadto, posiadanie konta wiąże się czasami z opłatami za prowadzenie rachunku.

Korzystne oszczędzanie na lokacie

Zdecydowana większość banków pozwala nam otworzyć dowolną liczbę lokat na różne cele bez żadnych dodatkowych opłat. Mamy możliwość elastycznego wyboru terminu, w jakim lokata będzie otwarta. Z tym wiążą się jednak naturalne ograniczenia. Pełną kwotę odsetek uzyskamy dopiero w ostatnim dniu terminu lokaty oszczędnościowej. Co więcej, jeżeli będziemy zmuszeni do wycofania środków z lokaty przed czasem, często utracimy wszelkie odsetki, a także poniesiemy dodatkowe koszty.

Plusem oszczędzania na lokacie jest wyższe oprocentowanie, które jest ustalane indywidualnie na podstawie wpłaconej kwoty oraz terminu otwarcia. W przypadku lokaty nie mamy zwykle możliwości wpłacenia większej kwoty w trakcie jej otwarcia.

Jaki wybór okaże się lepszy: lokata czy konto oszczędnościowe?

Wracamy do podstawowego założenia, czyli do naszych osobistych oczekiwań i potrzeb. Jeżeli dysponujemy określoną kwotą i mamy absolutną pewność, że w najbliższym czasie nie będziemy potrzebować nadwyżki pieniędzy, warto zdecydować się na lokatę oszczędnościową, która zagwarantuje nam lepsze warunki oraz wyższe oprocentowanie. Dzięki lokacie niemal zawsze uzyskamy wyższe odsetki.

Jeżeli natomiast bardziej zależy nam na elastyczności oraz swobodzie w zarządzaniu swoimi środkami, a także na regularnych wpłatach, wtedy należy wybrać konto oszczędnościowe. W tym przypadku nie możemy liczyć na tak wysokie odsetki, ale zawsze możemy zdecydować się na wycofanie wpłaconych pieniędzy bez utraty odsetek już naliczonych.

Load More Related Articles
Load More By Redaktor
  • Co wybrać: lokatę czy konto oszczędnościowe?

    Chcesz zacząć oszczędzać, więc zastanawiasz się nad wyborem odpowiedniego produktu bankowe…
Load More In Lokaty
Możliwość komentowania jest wyłączona.

Zobacz również

Wpływ merchandisingu na zachowania zakupowe klientów: Praktyczne wskazówki

Dowiedz się, jak merchandising wpływa na zachowania zakupowe klientów i jak dzięki niemu z…