Chcesz zacząć oszczędzać, więc zastanawiasz się nad wyborem odpowiedniego produktu bankowego? Lokata czy konto oszczędnościowe – właśnie te opcje bierzesz pod uwagę? Poznaj wady i zalety obu rozwiązań, co pomoże w podjęciu decyzji dopasowanej do potrzeb i oczekiwań.
Oszczędzać można zacząć w dowolnym momencie – każdy czas jest odpowiedni, aby gromadzić nadwyżkę kapitału i pomnażać go sukcesywnie. Grunt to wybór odpowiedniej formy lokowania środków – takiej, która przyniesie satysfakcjonujący zysk. Większość osób zastanawia się nad tymi opcjami: lokata czy konto oszczędnościowe? Nie ma jednej słusznej odpowiedzi, dlatego trzeba wziąć pod uwagę swoje oczekiwania pod kątem plusów i minusów poszczególnych produktów.
Lokaty – tak czy nie?
Lokaty to produkty bankowe, które pozwalają pomnażać kapitał w konkretnym przedziale czasowym. Do dyspozycji są zarówno lokaty krótkoterminowe, jak i lokaty długoterminowe. Różnią się one nie tylko czasem trwania, ale również wysokością oprocentowania. Często jest tak, że lokaty trwające dłużej niż 12 miesięcy mają wyższe oprocentowanie w porównaniu do lokat krótkoterminowych.
Zaletą lokat jest możliwość zdeponowania jednorazowo dużej kwoty, na podstawie której będą naliczane odsetki. Dzięki temu można liczyć na zysk bez konieczności systematycznego wpłacania kolejnych środków. Atutem jest także większa motywacja do oszczędzania – wizja utraty odsetek przy wcześniejszym zerwaniu lokaty – skutecznie zniechęca do przedwczesnej wypłaty środków.
Minusem lokat bankowych jest m.in. limit na minimalną i maksymalną kwotę depozytu, utrata odsetek.
Konta oszczędnościowe – czy to się opłaca?
Konta oszczędnościowe to produkty bankowe, które działają jako „dodatek” do rachunków osobistych. Pozwalają gromadzić i pomnażać kapitał – w oparciu o obowiązujące oprocentowanie.
Zaletą kont oszczędnościowych jest m.in.:
- możliwość oszczędzania już od 1 zł,
- dowolność wpłat – zarówno pod kątem częstotliwości, jak i wysokości,
- stały dostęp do środków – z możliwością ich wypłaty w razie pilnego wydatku (bez ponoszenia finansowych konsekwencji, jeśli jest to pierwszy przelew w miesiącu).
Na korzyść przemawia również większa motywacja do odkładania pieniędzy. Za przykład może posłużyć Konto Oszczędnościowe w Toyota Banku – oprocentowanie rośnie aż do 2%, gdy saldo na rachunku przekroczy konkretną kwotę.
Minusem konta oszczędnościowego mogą okazać się mniejsze zyski – jeśli bank wymaga założenia rachunku osobistego, od którego pobiera miesięczne opłaty za prowadzenie konta, przelewy itp.
A może lokata i konto oszczędnościowe?
Nadal masz wątpliwości związane z tym,
czy lokata czy konto oszczędnościowe będzie najlepsze? Rozważ obie opcje – nic nie stoi na przeszkodzie, aby pomnażać środki w ramach obu produktów bankowych. Taka dywersyfikacja jest wskazana – szczególnie, jeśli w przyszłości mogą zaskoczyć Cię nieprzewidziane wydatki.