Negatywne wpisy w bazach dłużników (np. w BIK) nie przekreślają szans na otrzymanie pożyczki, ale bardzo je ograniczają. Jeżeli w przeszłości nie spłacałeś regularnie swoich zobowiązań, dowiedz się, co możesz z tym zrobić. Podpowiadamy także, gdzie możesz ubiegać się o pożyczkę.

Ile osób ma problem ze spłatą zobowiązań?

Z informacji zamieszczonych na stronie BIK wynika, że długi Polaków wynoszą prawie 71 mld zł. Na tę kwotę składają się różne zobowiązania, m.in.: niespłacone pożyczki i kredyty, zaległe alimenty i kary za jazdę bez ważnego biletu. Średnia wartość zadłużenia przeciętnego dłużnika wynosi ponad 26 tys. zł[1].

Ci, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji finansowej, często rozważają zaciągnięcie pożyczki. Najczęściej interesują ich pożyczki online, czyli popularne chwilówki przez internet. Dzieje się tak dlatego, gdyż firmy pożyczkowe – mimo że są zobowiązane badać zdolność kredytową potencjalnych klientów – w odróżnieniu od banków nie skreślają osób mających złą historię kredytową.

Negatywna historia kredytowa a pożyczka – o czym pamiętać?

Osoby mające złą historię kredytową nie mają szansy na pożyczkę czy kredyt w banku. Jeżeli potrzebujesz dodatkowych pieniędzy, pozostają Ci pożyczki dla zadłużonych udzielane przez firmy z sektora pozabankowego. Z uwagi jednak na ryzyko ponoszone przez pożyczkodawcę, pożyczki dla zadłużonych najczęściej są droższe niż standardowe pożyczki przez internet.

To, czy otrzymasz pożyczkę mimo negatywnej historii kredytowej, zależy od kilku czynników. W BIK czy innej bazie wszystkie zaległe zobowiązania muszą być widoczne jako spłacone. Wiele zależy także od rodzaju wpisów, a dokładniej tego, czy informacje o spłatach po terminie przekazywały banki i firmy pożyczkowe, czy dostawcy mediów.

Maksymalna wysokość pożyczki online bez weryfikacji dla osób z negatywną historią kredytową jest też często limitowana. Wiele zależy jednak od polityki firmy udzielającej takich pożyczek oraz indywidualnej sytuacji klienta, w tym przede wszystkim wysokości jego miesięcznych dochodów.

Gdy zła historia kredytowa nie jest Twoim błędem

Jeżeli spłaciłeś swoje przeterminowane zobowiązania, możesz „wyczyścić BIK”. Nie musisz korzystać z usług drogich kancelarii – wystarczy, że pisemnie odwołasz zgodę na gromadzenie i przetwarzanie informacji w BIK. Warunkiem jest jednak upływ 5-letniego terminu.

Może się zdarzyć, że Twoje dane osobowe zostaną skradzione, a Ty dowiesz się o pożyczkach dopiero wówczas, gdy założysz konto w BIK i pobierzesz darmowy raport (tzw. „kopię danych”). Co w takiej sytuacji? Aktywne, niespłacane pożyczki przez internet spowodują, że w oczach kredytodawców nie będziesz wiarygodny. Wówczas najlepiej skorzystać z pomocy specjalistów.

Głównym celem Funduszu Sprawiedliwości jest pomoc osobom pokrzywdzonym przestępstwem. Na terenie całej Polski działa 40 regionalnych ośrodków i prawie 190 punktów lokalnych. Ich adresy są dostępne na stronie internetowej Funduszu. Radząc się ekspertów, będziesz mógł skuteczniej walczyć o swoje dobre imię i skorzystać z pożyczki, gdy będzie Ci ona potrzebna.

[1] InfoDług: Indeks Zaległych Płatności Polaków – sierpień 2018, www.media.bik.pl (dostęp 5.4.2019).

Load More Related Articles
Load More By Redaktor
Load More In Kredyt gotówkowy
Możliwość komentowania jest wyłączona.

Zobacz również

Dlaczego firmy decydują się na zewnętrzny outsourcing kadr i płac?

Prowadzenie działalności gospodarczej wymaga sporo czasu i zaangażowania. Własne przedsięb…