Młodzi ludzie rzadko rozmyślają o emeryturze. Wielu z nich uważa, że mają jeszcze mnóstwo czasu na to, by odkładać pieniądze na przyszłość. Oczywiście jest to błędne myślenie. Im wcześniej rozpoczniemy oszczędzanie, tym lepiej. O emeryturze i planach finansowych na ten czas warto pomyśleć już na początku kariery zawodowej.

Najlepiej z pomocą specjalisty

Plany emerytalne najlepiej ustalać w uzgodnieniu ze specjalistą. Może on nam wybrać odpowiednie fundusze oraz podpowie, gdzie ulokować pieniądze. Takie dodatkowe zabezpieczenie na emeryturze sprawi, że będziemy czuć się bezpiecznie i nie będziemy musieli martwić się brakiem pieniędzy. Plan emerytalny ma wiele plusów. Jednym z nich jest możliwość samodzielnego ustalenia kwoty emerytury, w żaden sposób nie będziemy także zależni od środków państwowych. Wiele osób starszych docenia także możliwość przekazania w spadku całości zgromadzonych środków.

Trzy filary

Na naszą emeryturę składają się aż trzy filary. Pierwszym z nich jest oczywiście ZUS. Składki są odprowadzane od pensji. Musi je opłacać każda osoba zatrudniona w oparciu o umowę o pracę. Nieco inaczej wygląda to wśród osób prowadzących własną działalność gospodarczą. Kolejnym filarem jest oczywiście OFE, czyli otwarty fundusz emerytalny. Ostatnim filarem są plany emerytalne. Pozwalają one odłożyć nieco więcej pieniędzy, są zależne w głównej mierze od nas samych i oczywiście stanowią doskonale zabezpieczenie. Plany oczywiście będą się między sobą różnić. Możemy wykorzystać Indywidualne Konto Emerytalne lub tak zwane Indywidualne Konta Zabezpieczenia Emerytalnego. Tych pierwszych nie obowiązują podatki związane z zyskiem kapitałowym.

Dlaczego warto?

Wiele osób ma świadomość tego, że ich emerytura nie będzie zbyt wysoka. Poleganie jedynie na dwóch pierwszych filarach to niestety kiepski pomysł. Może bowiem okazać się, że nasza emerytura będzie bardzo niska, przez co może brakować nam pieniędzy. Dodatkowe oszczędności mogą uzupełnić tę lukę i pozwolić na życie na odpowiednim poziomie.

Load More Related Articles
Load More By Redaktor
Load More In Inwestycje
Możliwość komentowania jest wyłączona.

Zobacz również

Wykorzystaj w swojej pracy doskonałe obuwie robocze

Poprzez wykorzystanie najlepszego obuwia roboczego w swojej pracy chronisz siebie, nie mus…