Wybór ubezpieczenia komunikacyjnego nie jest łatwy. Na rynku funkcjonuje ponad 30 firm ubezpieczeniowych. Dlatego dobrym rozwiązaniem wydaje się skorzystanie z bezpłatnej porównywarki ubezpieczeń. Którą porównywarkę wybrać?

Każdy właściciel samochodu musi wybrać, na jaką ofertę ubezpieczenia komunikacyjnego się zdecyduje. Czy zakupić wyłącznie obowiązkowe OC? Czy może postawić jeszcze na dodatkową ochronę w postaci AC czy assistance? Wariant ubezpieczenia to nie jedyny dylemat. Przy wyborze ubezpieczenia kluczowa wydaje się cena, zwłaszcza gdy rozważamy oferty OC.

W poszukiwaniu najtańszego OC

Zakres ubezpieczenia OC wynika z ustawy. Dlatego też jest taki sam u każdego ubezpieczyciela. Oferty różnych firm ubezpieczeniowych różnią się zatem jedynie ceną.

Sposobem na wyszukanie odpowiedniej oferty ubezpieczenia samochodu jest po prostu porównanie wysokości składek. Jednakże sprawdzenie propozycji przygotowanych przez wszystkich ubezpieczycieli działających na terenie kraju wydaje się bardzo pracochłonne. Tym bardziej, że w Polsce działa ponad 30 firm oferujących ubezpieczenia komunikacyjne.

Należy zauważyć, że nie każde przedsiębiorstwo, które ma prawo do sprzedaży ubezpieczeń jest warte uwagi. Warto więc zawęzić pole poszukiwań jedynie do kilku lub kilkunastu najpopularniejszych ubezpieczycieli.

Pomocne porównywarki OC

Jak sprostać zadaniu porównania oferty choćby kilkunastu czy nawet kilku ubezpieczycieli? Można skorzystać z internetowych porównywarek OC. Są darmowe, a ich celem jest rzetelne i obiektywne zestawienie propozycji przygotowanych przez firmy ubezpieczeniowe. Dzięki porównywarkom nie musisz obliczać składki dla każdego ubezpieczyciela z osobna. Wystarczy jedna kalkulacja, aby poznać ofertę najważniejszych towarzystw ubezpieczeniowych. To niewątpliwa oszczędność czasu!

Jak działają porównywarki ubezpieczeń? Darmowe porównywarki OC korzystają ze specjalnych kalkulatorów, które obliczają składki wielu ubezpieczycieli na raz. Kalkulacja bazuje na danych, których wymagają zazwyczaj firmy ubezpieczeniowe. Są to informacje o pojeździe oraz jego właścicielu.

Porównywarki ubezpieczeń samochodowych działają więc dość podobnie do kalkulatorów umieszczonych na stronach internetowych ubezpieczycieli. Jednak prezentowana przez nie oferta jest znacznie szersza i nie ogranicza się wyłącznie do jednej firmy ubezpieczeniowej.

Oto lista przykładowych porównywarek OC:

  • Mubi;
  • Rankomat;
  • Ubea;
  • CUK;
  • Mfind;
  • Porównego;
  • KioskPolis.

Porównywarka – ale która?

Poznaliśmy już zalety porównywarek. Są szybkie, obiektywne i bezpłatne, a prezentowana oferta pozwala na wybór najlepszego ubezpieczenia. Pozostają jednak pytania: którą porównywarkę wybrać? Czym różnią się od siebie?

Czas na porównanie

Na czym najbardziej zależy użytkownikowi porównywarki OC? Dlaczego decyduje się on na porównanie wielu ofert ubezpieczeń podczas jednej kalkulacji? Podstawowa odpowiedź brzmi: na czasie! Użytkownicy porównywarek ubezpieczeń chcą po prostu zaoszczędzić czas. Dlatego też, wybierając porównywarkę weź pod uwagę szybkość działania.

Dobra porównywarka jest w stanie w przeciągu kilku minut zaprezentować wyniki kalkulacji. Czas trwania przykładowych wyliczeń w porównywarkach ubezpieczeń OC:

  • Mubi – 3,50 min.;
  • Ubea – 3,50 min.;
  • CUK -3,50 min.;
  • Mfind – 4,10 min.

Dane do porównania

Czas trwania kalkulacji w internetowej porównywarce OC zależy od formularza na stronie. Kluczowa okazuje się liczba pytań, na jakie musi odpowiedzieć użytkownik. Im jest ich mniej, tym szybciej otrzymasz wynik obliczeń składki i proponowane oferty.

Jednocześnie pytania mogą wydawać się nużące. Zapewne wielu użytkowników porównywarek najchętniej by się ich pozbyło. Niestety, wielu pytań wyeliminować się nie da, ponieważ na ich podstawie – jak już wspomniano – oblicza się składkę. Warto więc wybrać taką porównywarkę, która będzie jak najbardziej intuicyjna, a jej formularz nie sprawia Ci żadnych trudności.

Najwięcej kłopotów sprawiają pytania o dane osobowe. Czy musimy podawać miejscowość zamieszkania, PESEL czy numer telefonu?:

  • Mubi – brak konieczności podania nr PESEL i nr telefonu, konieczność podania miejsca zamieszkania;
  • Rankomat – jw.;
  • Ubea – jw.;
  • Mfind – brak konieczności podania nr PESEL, nr telefonu i miejscowość zamieszkania obowiązkowe;
  • CUK – konieczny nr PESEL, nr telefonu i miejsce zamieszkania.

Składki ubezpieczenia OC różnią się w zależności od miejsca zamieszkania. Ubezpieczyciele oceniają kierowców także pod kątem ich płci, wieku, stanu cywilnego czy wykonywanego zawodu. Dlatego w formularzach pojawiają się odpowiednie pytania.

Większość z 5 wiodących porównywarek ubezpieczeń samochodowych nie wymaga podania nr PESEL. Jeśli jednak podasz PESEL otrzymasz więcej ofert. Dzieje się tak ponieważ niektóre firmy ubezpieczeniowe wymagają tego rodzaju danych.

W przypadku numeru telefonu bywa różnie. Niektóre porównywarki OC nie wymagają podania numer. Nie musisz się więc obawiać, że ktoś do Ciebie zadzwoni zaraz po obliczeniu składki, zwłaszcza jeśli sobie tego nie życzysz. To Ty decydujesz, czy chcesz, żeby skontaktował się z Tobą wybrany ubezpieczyciel lub doradca z porównywarki.

Dokładne porównanie kilku najlepszych porównywarek znajdziesz w artykule pod tytułem “Darmowa porównywarka OC – którą wybrać? Test 5 porównywarek ubezpieczeń”.

Load More Related Articles
Load More By Redaktor
  • Rodzaje usługi leasingu

    Leasing nie jest ujednoliconą formą finansowania inwestycyjnego. W każdym kraju wyróżnia s…
  • Leasing środków trwałych. Co to takiego?

    Każda firma do sprawnego funkcjonowania potrzebuje dobrych i niezawodnych sprzętów – czy t…
  • Używane auto w leasing? To możliwe!

    Jeszcze do niedawna ta forma finansowania pojazdu była niemożliwa, dziś to już norma – mow…
  • Kredyt samochodowy na firmę

    Przedsiębiorcy prowadzący własną działalność gospodarczą, przy zakupie auta często stają p…
  • Kredyt samochodowy czy leasing?

    Ogromnym atutem działalności gospodarczej jest możliwość odliczania od podatków kosztów ko…
Load More In Leasing
Możliwość komentowania jest wyłączona.

Zobacz również

Nowoczesne technologie a prawo

Wprowadzenie do prawa nowych technologii Prawo nowych technologii to dynamicznie rozwijają…