Jeszcze do niedawna ta forma finansowania pojazdu była niemożliwa, dziś to już norma – mowa o leasingu na auto używane. Z tej możliwości chętnie korzystają zarówno firmy, jak i osoby fizyczne.

Dlaczego leasing samochodów używanych jest coraz popularniejszy?

Wiele osób decydując się na założenie własnej firmy musi ponieść liczne wydatki. Często wiąże się to także z zakupem pojazdu. Nowe auto z salonu jest jednak zbyt kosztowne, nawet w przypadku leasingu. Dlatego sporo przedsiębiorców korzysta z tańszej opcji i wybiera leasing na używany samochód. To samo dotyczy osób prywatnych. Ze względu na niższą wartość używanego samochodu, od tego prosto z fabryki, mogą pozwolić sobie na zawarcie umowy leasingowej.

Dlaczego leasing samochodów używanych jest tańszy?

Samochody używane mają niższą wartość od tych, prosto z salonu. Z tego względu leasing samochodów używanych jest tańszy. Jeśli posiadanie auta jest konieczne, a nie chcemy zbytnio obciążać firmowego lub domowego budżetu możemy więc zdecydować się na to rozwiązanie. W przypadku auta z drugiej ręki najczęściej wpłata początkowa wynosi około dziesięciu procent wartości wybranego do użytkowania pojazdu, następnie, leasingobiorca w okresie trwania umowy ponosi comiesięczne raty leasingowe, te są jednak dużo niższe, niż w przypadku auta z salonu.

Leasing dla firm – operacyjny, finansowy, zwrotny

Firmy mogą wybierać spośród trzech rodzajów leasingu:

 • operacyjny(właścicielem pojazdu jest leasingodawca, koszty amortyzacji ponosi leasingodawca, podatek VAT leasingobiorca opłaca przez cały okres trwania umowy);
 • finansowy(właścicielem pojazdu jest leasingodawca, koszty amortyzacji ponosi leasingobiorca, podatek VAT leasingobiorca wnosi jednorazowo na początku umowy);
 • zwrotny(leasingobiorca odsprzedaje swój majątek leasingodawcy, a następnie korzysta z niego na podstawie umowy leasingu).

Leasing dla osób fizycznych – leasing konsumencki

W przypadku osób fizycznych mamy do czynienia z tak zwanym leasingiem konsumenckim, który jest atrakcyjną alternatywą dla tradycyjnego kredytu. Zasady korzystania z tej formy finansowania są podobne, jak dla firm. Na początku trzeba wnieść jednorazową opłatę na rzecz kapitału początkowego, a następnie przez okres trwania umowy wpłaca się comiesięczne raty. Gdy umowa dobiega końca leasingobiorca może wykupić pojazd lub pozostawić go w rękach leasingodawcy.

Doradztwo leasingowe od CLS

Doradztwo leasingowe świadczy CLS. To centrum finansowe, które specjalizuje się w zakresie leasingu aut nowych oraz proponuje leasing samochodów używanych. Z pełną ofertą firmy można zapoznać się na cls.pl – kalkulator leasingowy.

Load More Related Articles
Load More By Redaktor
 • Gdzie znaleźć najtańsze OC?

  Wybór ubezpieczenia komunikacyjnego nie jest łatwy. Na rynku funkcjonuje ponad 30 firm ube…
 • Kredyt samochodowy na firmę

  Przedsiębiorcy prowadzący własną działalność gospodarczą, przy zakupie auta często stają p…
 • Kredyt samochodowy czy leasing?

  Ogromnym atutem działalności gospodarczej jest możliwość odliczania od podatków kosztów ko…
Load More In Leasing
Możliwość komentowania jest wyłączona.

Zobacz również

Na co zwrócić uwagę, zakładając konto bankowe?

Założenie konta w banku zajmuje zaledwie kilka chwil. O wiele więcej czasu warto jednak pr…