Pożyczanie pieniędzy tylko pozornie jest proste. W praktyce wystarczy wypełnić jeden prosty wniosek, jednak zanim się to zrobi, warto przyjrzeć się wielu dostępnym na rynku usługom, tak, by wybrać pożyczkę jak najkorzystniejszą dla siebie. Niekoniecznie będzie to pierwsza, jaka wpadnie nam w oko albo ta najgłośniej reklamowana. Wbrew pozorom, wcale nie musi to być też ta oferowana przez jakąś dużą i znaną firmę. Mnogość różnych ofert i promocji utrudnia wybór pożyczki, jednak na coś trzeba się zdecydować. Jak to zrobić nie będąc ekonomistą? Jak w ogóle zabrać się za branie pożyczki?

Poszukiwanie pożyczki najlepiej rozpocząć w Internecie. Przy pomocy wyszukiwarki można szybko i sprawnie znaleźć różne oferty banków i instytucji pozabankowych. Na swoich stronach poszczególni pożyczkodawcy opisują swoje oferty: podają kwoty i oprocentowania, często również informacje o działaniu systemów ratalnych. Już na tym etapie mogą pojawić się pewne zawiłości, gdyż pożyczki spłacane w ratach często bierze się na dłuższy okres czasu niż tzw. chwilówki, spłacane szybko i w całości.

Od długości okresu spłaty zależy wysokość odsetek, które będziemy musieli oddać, ale również wysokość rat. Im dłuższy czas spłacania, tym większe odsetki, gdyż są one naliczane w skali rocznej, zależnie od kwoty pożyczonych (i już zwróconych) pieniędzy. Na pierwszy rzut oka jest to proste, jednak w praktyce wszystko zależy od systemu spłat: wpłacając kolejne raty oddajemy część pożyczonych pieniędzy i część odsetek, dzięki czemu zmniejszamy kwotę dług, od której naliczane są kolejne odsetki. Jednak zależnie od umowy, może się zdarzyć tak, że podstawą, od której naliczane są odsetki jest od początku do końca kwota pożyczona.

Należy też pamiętać o istnieniu dwóch systemów ratalnych: rat równomiernych i skalowanych. Przy pierwszym, po wyliczeniu całkowitej kwoty długu (pożyczone pieniądze plus odsetki) jest ona dzielona przez ilość rat i w ten sposób uzyskuje się wysokość pojedynczej raty. Natomiast w systemie rat skalowanych pierwsza rata jest największa, a kolejne coraz mniejsze. Pozwala to zmniejszyć sumaryczną kwotę do spłaty poprzez manipulowanie tym, jaka część raty idzie na odsetki, a jaka na spłatę pożyczki, jednak w początkowym okresie może być dużym obciążeniem finansowym dla pożyczkobiorcy.

Trudno jest samemu przetworzyć te wszystkie informacje. Poza tym dla przeciętnego odbiorcy wiadomości dotyczące szczegółów pożyczek są zupełnie niezrozumiałe. Można oczywiście skorzystać z pomocy doradcy finansowego, jednak jest ona kosztowna i w przypadku pożyczek na stosunkowo niewielkie kwoty jest bezsensownym wydatkiem. Jednakowoż samodzielne przeglądanie stron banków i innych firm zajmujących się obsługą gotówki i oferujących różnorakie usługi około finansowe to karkołomne przedsięwzięcie z góry skazane na niepowodzenie.

Warto zwrócić uwagę na internetowe narzędzie Match Banker służące do wyszukiwania pożyczek i kredytów. My określamy kwotę pożyczki i czas spłaty, a program, w czasie dużo szybszym niż jakikolwiek człowiek, przegląda oferty wielu pożyczkodawców i wyświetla nam te, które spełniają określone kryteria. Możemy również określić dodatkowe warunki, np. jak szybko chcemy pieniądze lub maksymalną wysokość rat. Dzięki temu narzędziu można szybko porównać, a co za tym idzie: znaleźć najkorzystniejszą pożyczkę.

Load More Related Articles
Load More By Redaktor
Load More In Pożyczka gotówkowa
Możliwość komentowania jest wyłączona.

Zobacz również

Przegląd możliwości: Wynajem długoterminowy pojazdów logistycznych

Koncept wynajmu długoterminowego pojazdów logistycznych zrodził się z rosnącej potrzeby fi…