Co drugi, dorosły Polak ma kredyt do spłaty. Natura zobowiązań finansowych może być bardzo różna. Sporo osób kupuje dobra materialne na raty, ponieważ jest to wygodniejsze, niż płacenie całej sumy od razu. Bardzo powszechne jest też kupowanie samochodów, czy to nowych, czy z drugiej ręki właśnie na kredyt.

Nie da się ukryć, że i kredyty hipoteczne to norma dla osób, które chcą mieszkać na swoim. Wiele banków oferuje też karty kredytowe, które są bardzo przydatne, ale trzeba je spłacać bardzo rzetelnie. A co zrobić, gdy tych zobowiązań pojawiło się zbyt wiele?

Kredyt konsolidacyjny – co to jest?

Osoby, które mają wiele kredytów mogą starać się o konsolidację zobowiązań. Mówiąc w uproszczeniu, w banku bierzemy nowy kredyt, nazywany kredytem konsolidacyjnym. Pieniądze z tego kredytu przekazywane są właścicielom zobowiązań, czyli bankom, w których aktualnie mamy zobowiązania do spłaty. Pieniądze nie wpływają na nasze konto. Są one od razu przekazywane na spłatę naszych zobowiązań. Nam z kolei, w zamian kilku rat różnych zobowiązań, zostaje tylko jedna rata kredytu konsolidacyjnego. Oznacza to, że zamiast płacić kilka rat, czasem do kilku banków, teraz będziemy spłacać jedną ratę miesięcznie. Zwykle rata kredytu konsolidacyjnego jest też nisza, niż zsumowane raty poprzednich zobowiązań, które zostały razem skonsolidowane. Jest to więc nie tylko szansa na uporządkowanie finansów, ale także na odciążenie domowego budżetu.

Jak dostać kredyt konsolidacyjny?

Każdy bank ma swoje wymagania wobec klientów i inaczej liczy np. zdolność kredytową. Dlatego i do kredytu konsolidacyjnego banki mogą narzucać bardzo różne wymagania. Jednak tak jak w przypadku każdego kredytu trzeba być osobą pełnoletnią. Do tego musimy posiadać stałe źródło dochodu oraz zdolność kredytową. Sprawdzane są także bazy. Obowiązkowo jest to BIK i Bankowy Rejestr, w celu weryfikacji wiarygodności kredytowej. Tak samo jak wszystkie inne kredyty, i kredyty konsolidacyjny, udzielany jest tylko osobom, które nie mają negatywnych wpisów w bazach i mają zdolność kredytową.

Co to oznacza? Jeśli chcemy wziąć kredyt konsolidacyjny, bo nie radzimy sobie ze spłatą dużej ilości zobowiązań, to koniecznie trzeba złożyć wniosek o kredyt, zanim jeszcze będziemy mieli opóźnienia w spłacie jednego z wielu kredytów, które mamy. Osoby, które mają już odnotowane w BIK opóźnienia w spłacie lub nawet długi, będą miały znaczne trudności w uzyskaniu kredytu konsolidacyjnego.

Tak samo jest ze zdolnością kredytową. Trzeba ją posiadać, aby wziąć kredyt konsolidacyjny. Bank nie będzie bazował na tym, że inne banki udzieliły nam kredytów wcześniej, które my spłacaliśmy do tej pory terminowo. Nowy bank, wyliczy wszystko od nowa. Takie są zasady. Jeśli nasza pensja jest zbyt niska lub też przestaliśmy spłacać zobowiązania, a kredyt konsolidacyjny to ostatnia deska ratunku należy swoje pierwsze kroki skierować do doradcy kredytowego i z jego pomocą starać się o konsolidację w banku. Doradca ma bowiem możliwość prowadzenia negocjacji z osobą decyzyjną w banku co zwiększa nasze szanse na pozytywną decyzję nawet w trudnej sytuacji finansowej.

Load More Related Articles
Load More By Redaktor
Load More In Kredyty
Możliwość komentowania jest wyłączona.

Zobacz również

Wykorzystaj w swojej pracy doskonałe obuwie robocze

Poprzez wykorzystanie najlepszego obuwia roboczego w swojej pracy chronisz siebie, nie mus…