Kobieta otwiera maila z próbą phishingu

Mimo wprowadzania coraz to nowszych zabezpieczeń transakcji najbardziej zawodnym elementem systemu okazuje się… człowiek. Phishing, czyli wyłudzenie danych, to jedna z popularnych metod cyberprzestępczych, a sposoby działania hakerów stają się coraz bardziej subtelne. Zobacz, co powinno wzbudzić Twoje podejrzenia oraz jak zachować się w sytuacji, gdy padniesz ofiarą phishingu.

Z tekstu dowiesz się:

  • co to jest phishing i na czym polega,
  • jak zapobiec wyłudzeniu danych,
  • jak zachować się w sytuacji, gdy padniesz ofiarą cyberprzestępstwa.

Dzięki rozwojowi internetu wiele spraw związanych z prowadzeniem rachunku bankowego można teraz załatwić bez wychodzenia z domu. Niestety, należy jednocześnie wykazywać się wzmożoną czujnością, ponieważ na użytkowników bankowości elektronicznej czyha w internecie wiele niebezpieczeństw. Jednym z nich jest phishing – zobacz, jak się przed nim uchronić.

Phishing – co to i na czym polega?

Phishing to metoda podszywania się pod znaną firmę, instytucję lub sklep w celu wyłudzenia cennych informacji, takich jak dane osobowe, loginy i hasła. Informacje te mogą zostać sprzedane lub użyte do kradzieży środków znajdujących się na koncie bankowym.

Atak phishingowy najczęściej polega na rozsyłaniu wiadomości mailowych o konieczności uzupełnienia danych osobowych z linkiem do fałszywej strony banku. Taka strona bardzo często wygląda niemal identycznie jak oryginalna strona banku, więc nie budzi podejrzeń u ofiary, która realizuje kolejne polecenia i wpisuje dane logowania. W ten sposób hakerzy wchodzą w posiadanie loginu i hasła bankowego, co pozwala im na opróżnienie konta ofiary.

Wiadomości phisingowe bardzo często zawierają w sobie takie elementy, jak:

  • powiadomienia o zawieszeniu konta bez wyjaśnienia,
  • prośby o uiszczenie płatności.

W każdym przypadku treść wiadomości skłania odbiorcę do podzielenia się danymi na podlinkowanej stronie. Bardzo często strona zawiera liczne błędy ortograficzne, a jej adres tylko nieznacznie różni się od adresu oryginalnego. Cechą charakterystyczną jest brak protokołu HTTPS (czyli połączenia zaszyfrowanego i bezpiecznego) w adresie strony. W nowszych przeglądarkach przy adresach bezpiecznych stron znajduje się mały symbol kłódki – po kliknięciu w niego wyświetla się informacja o certyfikacie bezpieczeństwa strony. Brak takiego symbolu jest pierwszym sygnałem, że lepiej nie korzystać z tej strony i jak najszybciej ją opuścić.

Jak skutecznie chronić się przed phishingiem?

Im więcej wiesz o metodach działania cyberprzestępców, tym lepiej dla Ciebie. Pamiętaj więc o kilku ważnych kwestiach, które pozwolą Ci zachować bezpieczeństwo i uniknąć kradzieży:

  • Zawsze sprawdzaj adres strony, na którą nastąpiło przekierowanie.
  • Przeanalizuj wiadomość z prośbą o zmianę danych osobowych. W razie wątpliwości skontaktuj się z infolinią Twojego banku. Nie klikaj w zamieszczone linki, a najlepiej usuń wiadomość.
  • Aktualizuj przeglądarkę internetową – najnowsze wersje przeglądarek lepiej chronią przed próbami phishingu.
  • Korzystaj z kilku adresów e-mail – załóż osobną skrzynkę do subskrypcji treści z mniej wiarygodnych witryn.
  • Jeśli zauważysz niebezpieczne wiadomości lub witryny, zgłoś je na portalu cert.pl.

Co robić w przypadku, gdy padłeś ofiarą phishingu?

Jeśli nierozsądnie pozostawiłeś swoje dane na podejrzanej witrynie – nie panikuj. Nie musi to oznaczać, że zostaniesz okradziony ze swoich środków jeszcze tego samego dnia. Hakerzy często pozyskują dane, aby odsprzedać je bardziej wyspecjalizowanym przestępcom, więc masz trochę czasu na działanie. Dlatego gdy odkryjesz podejrzane aktywności związane z Twoim kontem bankowym, jak najszybciej poinformuj o tym przedstawicieli swojego banku. Możesz wykorzystać do tego prosty do zapamiętania numer do Systemu Zastrzegania Kart – (+48) 828 828 828. System połączy Cię z infolinią Twojego banku, gdzie możesz dokonać zastrzeżenia nr. karty płatniczej, zmiany hasła lub aktywowania kodów SMS, które będą autoryzować każdą transakcję.

Pamiętaj o swoim bezpieczeństwie w sieci i stosuj zasadę ograniczonego zaufania. W ten sposób unikniesz przykrych konsekwencji finansowych i zbędnego stresu.

Load More Related Articles
Load More By Redaktor
Load More In Kredyty
Możliwość komentowania jest wyłączona.

Zobacz również

Wykorzystaj w swojej pracy doskonałe obuwie robocze

Poprzez wykorzystanie najlepszego obuwia roboczego w swojej pracy chronisz siebie, nie mus…