Problemy z bieżącą spłatą zobowiązań finansowych dotykają szerokiego grona kredytobiorców. W sytuacji, w której comiesięczne raty przerastają zasoby Twojego portfela warto pomyśleć o konsolidacji kredytów. Kiedy i jak wybrać kredyt konsolidacyjny?
Czym jest kredyt konsolidacyjny?
Konsolidacja kredytów daje szansę na połączenie kilku dotychczasowych zobowiązań w jedno. Kredyt konsolidacyjny to bankowy produkt finansowy, który ułatwia spłatę wszystkich zaciągniętych długów. Dzięki takiej opcji zyskujesz możliwość uregulowania zaległości jak kredyty mieszkaniowe, gotówkowe czy samochodowe. Konsolidacja kredytów jest opłacalna, ponieważ wysokość jednej, miesięcznej raty jest niższa niż suma rat wszystkich, poprzednich zobowiązań.
Jak wyszukać najlepszy kredyt konsolidacyjny?
Poszukując rozwiązania, które pomoże Ci uregulować dotychczasowe zadłużenia warto skorzystać z szerokiego pakietu narzędzi internetowych. Dostępne w sieci porównywarki i kalkulatory przedstawiają w ujednoliconej formie, w jednym miejscu poszczególne oferty instytucji finansowych. Kredyt konsolidacyjny sprawdzisz i porównasz dzięki direct.money.pl, znajdziesz tam warunki dotyczące oprocentowania, wysokości prowizji oraz RRSO.
Podejmując decyzję o konsolidacji kredytów musisz uważnie przeanalizować wszystkie czynniki, które wpływają na koszt nowego kredytu. „Hurtowy” pieniądz, co do zasady, powinien być tańszy, jednak czasem banki generują kolejne prowizje, narzucają dodatkowe polisy do wykupienia, co wpływa na znaczący wzrost zadłużenia. Ważne, aby wiedzieć czy przedterminowa spłata zadłużeń pociąga za sobą konieczność uiszczenia dodatkowej opłaty. Weryfikując poszczególne oferty trzeba zwrócić uwagę na to, że niższa, miesięczna rata bezpośrednio przekłada się na dłuższy okres spłaty zobowiązania. Najczęściej wydłużony czas regulowania odsetek zwiększa saldo zadłużenia.
Kiedy opłaca się konsolidacja zadłużeń?
Kredyt konsolidacyjny jest idealnym rozwiązaniem, kiedy łączna suma zaciągniętych zobowiązań staje się zbyt dużym obciążeniem dla domowego budżetu. Warunki poszczególnych ofert są ustalane indywidualnie dla każdego klienta. Nie jest to jednak produkt przeznaczony dla każdego, ponieważ nieodpowiedzialne zarządzanie finansami może skutkować brakiem możliwości regulowania rat przez dłuższy czas.
Przed podpisaniem umowy powinieneś zmienić swoje nawyki finansowe, skonfrontować wszystkie za i przeciw konsolidacji. Bank, przed udzieleniem kredytu konsolidacyjnego, zweryfikuje Twoją historię kredytową w Biurze Informacji Kredytowej, dlatego warto pomyśleć o konsolidacji przed pojawieniem się problemów z regularną spłatą zadłużeń.
Co zrobić, aby otrzymać kredyt konsolidacyjny?
Wcześniejsze przygotowanie niezbędnej dokumentacji znacznie przyspieszy proces ubiegania się o konsolidację kredytów, dlatego musisz dowiedzieć się, jakie materiały są konieczne do uzyskania kredytu w wybranym banku. W przypadku kredytu konsolidacyjnego gotówkowego zazwyczaj wystarczające są dokument tożsamości, udokumentowana informacja uwzględniająca podstawę i wysokość Twoich dochodów oraz wszystkie umowy dotyczące kredytów, które chcesz skonsolidować.
Kredyt konsolidacyjny hipoteczny wymaga dodatkowo dokumentacji w postaci odpisu z księgi wieczystej nieruchomości stanowiącej zabezpieczenie kredytu oraz sporządzonej, przez rzeczoznawcę majątkowego, wyceny nieruchomości.