Wiele osób decydujących się na pożyczkę hipoteczną zastanawia się, jaki jest łączny koszt takiego zobowiązania. Musimy bowiem uwzględnić kilka czynników, które zdecydują o tym, czy produkt bankowy będzie dla nas atrakcyjny. Musimy jednocześnie pamiętać o tym, że koszty kredytu mogą w przyszłości wzrosnąć za sprawą zmiany wysokości stóp procentowych. Pożyczka hipoteczna ile kosztuje i jakie dodatkowe opłaty należy uwzględnić?

Wycena wartości nieruchomości

Pożyczka hipoteczna jest zaciągana pod zastaw nieruchomości, która staje się zabezpieczeniem naszego zobowiązania. W zależności od wartości naszej nieruchomości, bank dostosuje warunki do naszych możliwości i oczekiwań. Konieczna będzie jednak wycena wartości dokonywana przez rzeczoznawców majątkowych. Firma bardzo dokładnie sprawdza całą nieruchomość i wystawia dokument poświadczający jej wartość. Dokument ten będzie nam potrzebny w banku w celu ustalenia indywidualnych warunków pożyczki hipotecznej. Koszt takiej usługi oscyluje w granicach kilkuset złotych.

Podstawowe parametry określające koszt pożyczki

Koszt całkowity pożyczki hipotecznej jest wyznaczany na podstawie dwóch czynników wchodzących w skład oprocentowania. Pierwszym parametrem jest wibor czyli średnia stopa procentowa na polskim rynku. Pamiętajmy, że czynnik ten może ulegać zmianom. W przypadku podwyżki stóp procentowych, koszt całkowity pożyczki może w przyszłości wzrosnąć. Drugim aspektem jest marża kredytowa czyli zysk banku. Ten parametr utrzymuje się na stałym poziomie.

Oczywiście istnieje opcja zabezpieczenia się przed zmianą stóp procentowych, a także przed ewentualnym spadkiem wartości naszej nieruchomości. Możemy bowiem zdecydować się na oprocentowanie stałe, które jest nieco droższe, ale w perspektywie długoterminowej może być bardzo dobrym rozwiązaniem. W przypadku pożyczek hipotecznych banki często oferują atrakcyjne oprocentowanie uwzględniając zabezpieczenie w postaci nieruchomości.

Dodatkowe koszty za pożyczkę hipoteczną

W trakcie trwania umowy, łączny koszt pożyczki może wzrosnąć. Zależy to od kilku czynników, które powinniśmy uwzględnić przy podpisywaniu umowy. Zmiany w kosztach może spowodować wspomniana zmiana oprocentowania, spadek wartości nieruchomości, a także działania ze strony klienta. Dodatkowe opłaty poniesiemy w przypadku zmiany okresu kredytowania, a także w przypadku podwyższenia kwoty kredytu. Ewentualne koszty może nieść ze sobą także wcześniejsze spłacenie zobowiązania – na ten aspekt należy zwrócić szczególną uwagę przed złożeniem podpisu na umowie z bankiem.

Load More Related Articles
Load More By Redaktor
Load More In Kredyt hipoteczny
Możliwość komentowania jest wyłączona.

Zobacz również

Przewodnik po pożyczkach dla zadłużonych

Zadłużenie to bardzo trudna kwestia. Potrzeba nam wtedy pieniędzy, aby wywiązać się z dług…