Wiele osób decydujących się na pożyczkę hipoteczną zastanawia się, jaki jest łączny koszt takiego zobowiązania. Musimy bowiem uwzględnić kilka czynników, które zdecydują o tym, czy produkt bankowy będzie dla nas atrakcyjny. Musimy jednocześnie pamiętać o tym, że koszty kredytu mogą w przyszłości wzrosnąć za sprawą zmiany wysokości stóp procentowych. Pożyczka hipoteczna ile kosztuje i jakie dodatkowe opłaty należy uwzględnić?

Wycena wartości nieruchomości

Pożyczka hipoteczna jest zaciągana pod zastaw nieruchomości, która staje się zabezpieczeniem naszego zobowiązania. W zależności od wartości naszej nieruchomości, bank dostosuje warunki do naszych możliwości i oczekiwań. Konieczna będzie jednak wycena wartości dokonywana przez rzeczoznawców majątkowych. Firma bardzo dokładnie sprawdza całą nieruchomość i wystawia dokument poświadczający jej wartość. Dokument ten będzie nam potrzebny w banku w celu ustalenia indywidualnych warunków pożyczki hipotecznej. Koszt takiej usługi oscyluje w granicach kilkuset złotych.

Podstawowe parametry określające koszt pożyczki

Koszt całkowity pożyczki hipotecznej jest wyznaczany na podstawie dwóch czynników wchodzących w skład oprocentowania. Pierwszym parametrem jest wibor czyli średnia stopa procentowa na polskim rynku. Pamiętajmy, że czynnik ten może ulegać zmianom. W przypadku podwyżki stóp procentowych, koszt całkowity pożyczki może w przyszłości wzrosnąć. Drugim aspektem jest marża kredytowa czyli zysk banku. Ten parametr utrzymuje się na stałym poziomie.

Oczywiście istnieje opcja zabezpieczenia się przed zmianą stóp procentowych, a także przed ewentualnym spadkiem wartości naszej nieruchomości. Możemy bowiem zdecydować się na oprocentowanie stałe, które jest nieco droższe, ale w perspektywie długoterminowej może być bardzo dobrym rozwiązaniem. W przypadku pożyczek hipotecznych banki często oferują atrakcyjne oprocentowanie uwzględniając zabezpieczenie w postaci nieruchomości.

Dodatkowe koszty za pożyczkę hipoteczną

W trakcie trwania umowy, łączny koszt pożyczki może wzrosnąć. Zależy to od kilku czynników, które powinniśmy uwzględnić przy podpisywaniu umowy. Zmiany w kosztach może spowodować wspomniana zmiana oprocentowania, spadek wartości nieruchomości, a także działania ze strony klienta. Dodatkowe opłaty poniesiemy w przypadku zmiany okresu kredytowania, a także w przypadku podwyższenia kwoty kredytu. Ewentualne koszty może nieść ze sobą także wcześniejsze spłacenie zobowiązania – na ten aspekt należy zwrócić szczególną uwagę przed złożeniem podpisu na umowie z bankiem.

Load More Related Articles
Load More By Redaktor
Load More In Kredyt hipoteczny
Możliwość komentowania jest wyłączona.

Zobacz również

Pożądane samochody sportowe – wynajem z pasją

Początek przygody z pożądanymi samochodami sportowymi Jazda samochodem sportowym to marzen…