Pozytywna decyzja o przyznaniu kredytu hipotecznego oznacza, że jesteśmy w połowie drogi do uzyskania wymarzonego mieszkania lub domu. Wciąż czeka nas wiele formalności, o które musimy zadbać. Pozytywna odpowiedź banku sprawia jednak, że zyskujemy lepsze nastawienie i znacznie łatwiej zmagamy się z kolejnymi etapami prowadzącymi do szczęśliwego finału. Decyzja pozytywna zapadła, otrzymamy kredyt hipoteczny. Co dalej?
Podpisanie umowy kredytowej z bankiem
Decyzja pozytywna oznacza, że bank dogłębnie sprawdził Twoją zdolność kredytową i uznał, że będziesz w stanie pomyślnie spłacać zobowiązanie. Teraz, Twój doradca przygotowuje obszerną umowę, która na przynajmniej kilka lat powiąże Cię z danym bankiem. Należy się z nią zapoznać i rozstrzygnąć ewentualne kwestie sporne z doradcą. Poprośmy zatem o wcześniejsze dostarczenie nam umowy, abyśmy mieli dostatecznie dużo czasu na zapoznanie się z jej zapisami.
Czas na nabycie nieruchomości
Zanim kredyt hipoteczny zostanie uruchomiony, należy spełnić kilka podstawowych warunków opisanych w umowie. Należy dostarczyć do banku akt notarialny potwierdzający zakup nieruchomości. Konieczna jest także kopia wniosku o ustanowienie hipoteki. W przypadku nowych mieszkań, sprawę rozwiązuje umowa cywilno-prawna pomiędzy nabywcą, a deweloperem. Musimy także rozwiązać wszelkie kwestie związane z ubezpieczeniem naszego kredytu hipotecznego.
Finalizacja formalności związanych z kredytem
Ostatnią kwestią jest ustanowienie zabezpieczenia spłaty kredytu. W tym celu najczęściej będziesz potrzebować wpisu hipoteki w księdze wieczystej zakupionej nieruchomości. Proces ten może niestety trwać nawet kilka tygodni. Jest to o tyle niekorzystne, że przed ustanowieniem zabezpieczenia płacimy w banku ubezpieczenie pomostowe. Warto zatem jak najszybciej rozwiązać kwestię i dostarczyć do banku odpis z księgi wieczystej z właściwym wpisem hipoteki. To zwieńcza formalności. Pozostaje nam jedynie sumiennie spłacać kolejne raty kredytu.