Pozytywna decyzja o przyznaniu kredytu hipotecznego oznacza, że jesteśmy w połowie drogi do uzyskania wymarzonego mieszkania lub domu. Wciąż czeka nas wiele formalności, o które musimy zadbać. Pozytywna odpowiedź banku sprawia jednak, że zyskujemy lepsze nastawienie i znacznie łatwiej zmagamy się z kolejnymi etapami prowadzącymi do szczęśliwego finału. Decyzja pozytywna zapadła, otrzymamy kredyt hipoteczny. Co dalej?

Podpisanie umowy kredytowej z bankiem

Decyzja pozytywna oznacza, że bank dogłębnie sprawdził Twoją zdolność kredytową i uznał, że będziesz w stanie pomyślnie spłacać zobowiązanie. Teraz, Twój doradca przygotowuje obszerną umowę, która na przynajmniej kilka lat powiąże Cię z danym bankiem. Należy się z nią zapoznać i rozstrzygnąć ewentualne kwestie sporne z doradcą. Poprośmy zatem o wcześniejsze dostarczenie nam umowy, abyśmy mieli dostatecznie dużo czasu na zapoznanie się z jej zapisami.

Czas na nabycie nieruchomości

Zanim kredyt hipoteczny zostanie uruchomiony, należy spełnić kilka podstawowych warunków opisanych w umowie. Należy dostarczyć do banku akt notarialny potwierdzający zakup nieruchomości. Konieczna jest także kopia wniosku o ustanowienie hipoteki. W przypadku nowych mieszkań, sprawę rozwiązuje umowa cywilno-prawna pomiędzy nabywcą, a deweloperem. Musimy także rozwiązać wszelkie kwestie związane z ubezpieczeniem naszego kredytu hipotecznego.

Finalizacja formalności związanych z kredytem

Ostatnią kwestią jest ustanowienie zabezpieczenia spłaty kredytu. W tym celu najczęściej będziesz potrzebować wpisu hipoteki w księdze wieczystej zakupionej nieruchomości. Proces ten może niestety trwać nawet kilka tygodni. Jest to o tyle niekorzystne, że przed ustanowieniem zabezpieczenia płacimy w banku ubezpieczenie pomostowe. Warto zatem jak najszybciej rozwiązać kwestię i dostarczyć do banku odpis z księgi wieczystej z właściwym wpisem hipoteki. To zwieńcza formalności. Pozostaje nam jedynie sumiennie spłacać kolejne raty kredytu.

Load More Related Articles
Load More By Redaktor
Load More In Kredyt gotówkowy
Możliwość komentowania jest wyłączona.

Zobacz również

Czy w naszych biurach powinny pojawić się gadżety reklamowe?

Na pewno wielu z was pracuje w biurach. Są to z pewnością obiekty podobne do siebie. Z pew…