Kredyt hipoteczny to niezwykle ważne zobowiązanie finansowe, które często zaciągamy na długie lata. Należy zatem wziąć pod uwagę wiele istotnych kwestii, które sprawią, że dana oferta będzie dla nas najbardziej korzystna i wygodna. Zawsze warto również porozmawiać z doradcą i zapytać o ewentualne wątpliwości i niejasne kwestie. Na co zwrócić uwagę biorąc kredyt hipoteczny?

W jaki sposób bank ustala oprocentowanie?

Oprocentowanie kredytu hipotecznego może być zmienne i uzależnione od kilku czynników. Warto zatem przed podpisaniem umowy dowiedzieć się, w jaki sposób bank ustala oprocentowanie. W jakich sytuacjach może ono ulec zmianie? Kredyt w złotówkach zwykle podlega stawce bazowej WIBOR. Z kolei kredyty walutowe – LIBOR. Stawka bazowa może ulegać zmianom, które wpłyną na oprocentowanie. Koniecznie porozmawiaj z doradcą banku na ten temat.

Jaki wariant spłaty jest najbardziej opłacalny?

Kredyt hipoteczny można spłacać w równych ratach lub ratach malejących. Druga opcja bardziej obciąża w początkowym okresie, ale z każdym miesiącem pozwala odczuć istotną różnicę w płynności finansowej. Często okazuje się również, że kredyt spłacany ratami malejącymi może być w podsumowaniu znacznie tańszy. Na nasze życzenie, doradca w banku może przeprowadzić symulacje kosztów i porównać dla nas oba warianty. Ważną kwestią jest również opcja kredytu w innej walucie. Może on być dla nas bardzo korzystny, ale jak uczy niedawny przykład frankowiczów, warto rozważyć wszystkie za i przeciw takiego rozwiązania.

Czy istnieje możliwość wcześniejszej spłaty?

Kredyt hipoteczny często jest zawierany na długie lata. Z oczywistych przyczyn nie możemy wykluczyć scenariusza, w którym otrzymamy dużą podwyżkę lub zmienimy pracę na lepiej płatną. Wtedy korzystną opcją jest zamknięcie zobowiązania w krótszym terminie. Przed podjęciem kredytu hipotecznego warto zatem dowiedzieć się, czy istnieje możliwość wcześniej spłaty oraz czy takie działanie niesie ze sobą dodatkowe koszty.

Load More Related Articles
Load More By Redaktor
Load More In Kredyt hipoteczny
Możliwość komentowania jest wyłączona.

Zobacz również

Nowoczesne technologie a prawo

Wprowadzenie do prawa nowych technologii Prawo nowych technologii to dynamicznie rozwijają…