Jednym z podstawowych wyznaczników atrakcyjności konta walutowego są oczywiście opłaty i prowizje za prowadzenie rachunku oraz dokonywane operacje. Na rynku znajdziemy jednak oferty banków, które proponują konto walutowe za darmo. Jednak czy naprawdę możemy liczyć na rachunek prowadzony w walucie obcej, który nie będzie nas kosztował ani złotówki? Przyjrzyjmy się, jakie opłaty najczęściej wchodzą w grę w przypadku tego typu produktów finansowych.

Uruchomienie oraz prowadzenie konta

W tym aspekcie większość banków rzeczywiście może nam zaproponować brak kosztów. Samo uruchomienie i prowadzenie rachunku zwykle nie wiąże się z dodatkowymi opłatami. Przed otworzeniem rachunku warto oczywiście dokładnie przeczytać umowę, a także zerknąć w tabelę opłat i prowizji. Przekonamy się, czy reklamowana oferta rzeczywiście jest pozbawiona kosztów. Niektóre banki stawiają bowiem przed klientem pewne wymagania, np. dokonanie kilku transakcji w ciągu miesiąca lub skorzystanie z innej usługi dostępnej w ofercie banku.

Opłaty i prowizje za kartę płatniczą

Dodatkowe opłaty mogą się pojawić w przypadku karty płatniczej. O ile samo prowadzenie rachunku będzie bezpłatne, o tyle niemal każdy klient pragnie dysponować swoimi środkami także na karcie. Koszt wyrobienia karty zależy od banku. Trafiają się w oferty, w których usługa ta jest bezpłatna. Niektóre banki nie pobierają także opłat miesięcznych za samo posiadanie karty. Prowizje mogą być natomiast naliczane od konkretnych operacji.

Przede wszystkim wypłaty z bankomatów. Zwykle, tylko wypłaty w bankomacie przynależnym do banku są bezpłatne. W innym razie może być naliczana prowizja. Niektóre banki oferują możliwość wykupienia pakietu, w którym wypłaty ze wszystkich bankomatów na świecie będą darmowe. W kontekście karty płatniczej warto również pomyśleć o wykupieniu niedrogiego ubezpieczenia, które gwarantuje naszym środkom znacznie większy poziom bezpieczeństwa.

Przelewy zagraniczne z konta walutowego

Na koniec opłaty i prowizje związane z przelewem zagranicznym. Najpowszechniejsze są oczywiście przelewy SEPA, które obsługują wyłącznie walutę Euro. Koszt takiego przelewu jest zwykle stały i kosztuje od 5 do 10 PLN. Więcej zapłacimy za przelewy ekspresowe gdy zależy nam na czasie. Przelewy zagraniczne w innej walucie obsługuje system SWIFT. Jest on droższy, a prowizja w tym przypadku jest zwykle wyrażana procentowo od kwoty transakcji. W związku z tym, konto walutowe za darmo jest czymś niezwykle rzadkim, ponieważ przelewy zagraniczne niemal zawsze są płatne.

Load More Related Articles
Load More By Redaktor
Load More In Konto walutowe
Możliwość komentowania jest wyłączona.

Zobacz również

Przegląd możliwości: Wynajem długoterminowy pojazdów logistycznych

Koncept wynajmu długoterminowego pojazdów logistycznych zrodził się z rosnącej potrzeby fi…