Osoby zainteresowane założeniem konta walutowego często spoglądają na darmowe prowadzenie konta. Większość banków oferuje nam możliwość posiadania takiego rachunku bez dodatkowych opłat. Należy jednak pamiętać, że płatne są przelewy na konta walutowe. Wyróżniamy dwa najważniejsze rodzaje przelewów zagranicznych: SEPA oraz SWIFT. Czym się różnią oraz na jakie opłaty muszą być przygotowani posiadacze kont walutowych?

Przelew zagraniczny SWIFT

Zacznijmy od popularniejszego i częściej wybieranego przelewu SWIFT. Można go dokonać w dowolnej walucie obsługiwanej przez nasze konto walutowe. Należy jednak pamiętać, że tradycyjny przelew na konto walutowe SWIFT ma pewną wadę, a mianowicie, stosunkowo długi okres dostarczenia. Pieniądze zwykle pojawiają się na koncie odbiorcy po 3 dniach roboczych. Oczywiście istnieje możliwość dokonania ekspresowego przelewu SWIFT, jednak często wiąże się to z dodatkowymi kosztami.

Wiele banków w koszcie przelewu SWIFT uwzględnia prowizję wyrażoną procentowo. Nieliczne banki mają opłatę za przelew zagraniczny na stałym poziomie. W większości przypadków, prowizja za przelew na konto walutowe wynosi około od 0,10 do 0,50%. Sporo banków zaznacza także minimalną oraz maksymalną wartość prowizji. W przypadku przelewów na znaczne kwoty, prowizja zwykle nie powinna być większa od 250 PLN.

Przelew na konto walutowe SEPA

Rzadziej stosowany jest przelew SEPA, którego możemy dokonać tylko w jednej walucie – Euro. Obszar transakcji jest ograniczony do krajów Unii Europejskiej oraz kilku wyjątków takich jak np.: Islandia, Norwegia, Szwajcaria, Andora, Monako oraz San Marino.

W takich przelewach zagranicznych nie wyróżniamy pośredników. Płatność jest wysyłana z banku do banku. Co za tym idzie, przelewy SEPA są dużo tańsze od wyżej opisanego przelewu SWIFT. Większość banków podaje tu stałą kwotę za przyjęcie dyspozycji. Opłaty mieszczą się w przedziale od 5 do 10 PLN, choć oczywiście zdarzają się wyjątki, w których przelewy SEPA mogą być darmowe.

Load More Related Articles
Load More By Redaktor
Load More In Konto firmowe
Możliwość komentowania jest wyłączona.

Zobacz również

Czy w naszych biurach powinny pojawić się gadżety reklamowe?

Na pewno wielu z was pracuje w biurach. Są to z pewnością obiekty podobne do siebie. Z pew…