Planujesz zakup domu lub mieszkania? Musisz zaciągnąć kredyt, aby pozyskać środki na tę inwestycję? Zapoznaj się z naszym poradnikiem, aby wiedzieć, jak się do tego przygotować. Dzięki temu cały proces kredytowy będzie znacznie prostszy i – jeśli tylko na czas dostarczysz odpowiednie dokumenty – także i szybszy.

Zdolność kredytowa do kredytu hipotecznego

Zanim zaczniesz składać wniosek o kredyt mieszkaniowy, warto byłoby ocenić swoją zdolność kredytową. W praktyce jest to ocena zdolności kredytobiorcy do spłaty zobowiązania wraz z odsetkami. Nadal jest to zbyt skomplikowane? Zastanów się, czy Twoja sytuacja finansowa oraz zawodowa jest na tyle stabilna, że będziesz w stanie regulowanie spłacać raty. Wydaje Ci się, że tak? Bank może mieć na ten temat inne zdanie.

Dlatego najlepiej jest skorzystać z kalkulatorów zdolności kredytowej, które na podstawie podanych przez Ciebie danych, wyliczą, w jakiej wysokości środki masz szansę uzyskać. Oczywiście, będzie to tylko symulacja, ale da Ci niejakie pojęcie na temat tego, który bank może przyznać Ci pieniądze na zakup mieszkania lub domu.

Jak dostać kredyt na mieszkanie doradza serwis kredyt-top.pl, tam znajdziesz m.in. informacje dotyczące zdolności kredytowej. Warto się z tym zapoznać, zanim udasz się z wnioskiem do banku.

Wymagania do kredytu hipotecznego

Jakie wymagania będzie mieć bank względem Ciebie? Musisz mieć stałe źródło wynagrodzenia, dochód w optymalnej wysokości. Sprawdzane są Twoje koszty życia, przy czym uwzględnia się także wszystkie osoby mieszkające w gospodarstwie domowym.

Dobrze, jeśli nie masz żadnych innych, stałych zobowiązań, jak raty kredytów, limity na kartach kredytowych, alimenty. Przy czym korzystniej będzie, jeśli… we wcześniejszych latach zaciągałeś pożyczki, kredyty i regularnie je spłacałeś. Takie informacje widnieją w bazie BIK, a dla banku jest to znak, że jesteś wiarygodnym kredytobiorcą.

Często pojawia się także pytania, ile trzeba zarabiać, aby dostać kredyt hipoteczny. Na to nie ma jednoznacznej odpowiedzi, bo branych pod uwagę jest wiele czynników, także tych związanych z samą nieruchomością, jaką chcesz nabyć.

Oprócz tego ważne jest posiadanie wkładu własnego. Jest to kapitał zebrany przez Ciebie i przeznaczony na zakup mieszkania. Wpłacasz go więc sprzedającemu, a nie bankowi. Dlaczego jest to istotne? Ponieważ wedle obowiązujących przepisów, bank może przyznać kredyt mieszkaniowy w wysokości nie wyższej, niż 80% wartości nieruchomości (od tej zasady są wyjątki, ale nie będziemy ich dziś omawiać).

Kredyt hipoteczny – dokumenty

Zbudowałeś pozytywną historię kredytową, uzbierałeś wkład własny i udało Ci się ocenić swoją zdolność kredytową? Możesz przygotować niezbędne dokumenty. Ale za nim to zrobisz, mamy dla Ciebie zaskakującą informację – lepiej nie składać więcej niż trzech wniosków w trzech różnych bankach. Obniża to Twój scoring w BIK-u.

A jakie dokumenty są potrzebne do kredytu mieszkaniowego? Ich dokładną listę znajdziesz na stronie banku (może okazać się, że każdy bank ma nieco inne wymagania lub niektóre zaświadczenia muszą być wypełnione na specjalnych drukach, które można pobrać).

Sygnalizujemy, że dokumenty te dzieli się na osobiste, finansowe oraz dotyczące nieruchomości. Dokumenty osobiste to dowód osobisty i paszport. Finansowe, to te związane z Twoimi dochodami, a więc zaświadczenie o zarobkach oraz rodzaju stosunku pracy. Często konieczne jest przedstawienie wyciągu z konta bankowego, a także przedłożenie informacji o zadłużeniach, jeśli je posiadasz.

Najszerszą grupę stanowić będą dokumenty dotyczące nieruchomości. Tych nie będziemy omawiać, ponieważ mogą być różne, w zależności od tego, jaki typ nieruchomości kupujesz (dom, mieszkanie z rynku wtórnego czy mieszkanie z rynku pierwotnego). Natomiast wszystkie takie informacje otrzymasz w banku.

Load More Related Articles
Load More By Redaktor
Load More In Kredyt hipoteczny
Możliwość komentowania jest wyłączona.

Zobacz również

Przegląd możliwości: Wynajem długoterminowy pojazdów logistycznych

Koncept wynajmu długoterminowego pojazdów logistycznych zrodził się z rosnącej potrzeby fi…