W roku 2014 Komisja Nadzoru Finansowego wprowadziła rekomendację S. W związku z tym, otrzymania kredytu hipotecznego bez wkładu własnego stało się dużo trudniejsze. Na kredyt mogą liczyć jedynie osoby, które rzeczywiście stać na hipotekę. W roku 2018 wartość wkładu własnego musi wynosić 20%. Wiele banków zgadza się jednak na pokrycie wszystkich kosztów na indywidualnych warunkach finansowania kredytu.
Zgodnie z przepisami, bank może przyznać kredyt hipoteczny gdy kredytobiorca dysponuje kwotą 20% wkładu własnego całej inwestycji. W praktyce istnieją jednak sposoby pozwalające ominąć ten wymóg: zabezpieczenie inną nieruchomością, pożyczka deweloperska lub nieco gorsze warunki finansowania kredytu. Jak zatem uzyskać kredyt hipoteczny bez wkładu własnego?
Zabezpieczenie kredytu inną nieruchomością
To powszechny sposób wybierany przez osoby młode. Kredyt może zostać dodatkowo zabezpieczony inną nieruchomością. Może to być drugie mieszkanie lub działka o wartości przekraczającej próg wkładu własnego. Co ciekawe, nieruchomość ta wcale nie musi należeć do Ciebie. Zabezpieczeniem w tej sytuacji może być także nieruchomość rodziców lub innych osób bliskich.
Wyższa marża otrzymanego kredytu
Niektóre banki mogą obniżyć wymóg wkładu własnego do 10% wartości inwestycji. Jest to możliwe dzięki pewnym zapisom zawartym w rekomendacji S. Gdzie tkwi haczyk? Bank zgodzi się przyznać kredyt z niższym wkładem na indywidualnych warunkach, z wyższymi kosztami finansowania. Co ciekawe, coraz więcej banków na specjalnych warunkach sfinansuje całą wartość kredytu.
Pożyczka od dewelopera
Trzecia opcja jest adresowana do osób pragnących zakupić nieruchomość z rynku pierwotnego. W tej sytuacji, Twój deweloper może przyznać specjalną pożyczkę na pokrycie kosztów wkładu własnego. Deweloperzy dawno stwierdzili, że taka możliwość znacznie poprawia atrakcyjność oferty i może skusić do zakupu nieruchomości osoby, które nie posiadają wkładu własnego na kredyt hipoteczny.