Kredyt hipoteczny wiąże silniej niż węzeł małżeński. To powiedzenie okazuje się niezwykle prawdziwe. W sytuacji gdy dwie osoby dochodzą do wniosku, że nie chcą dłużej kontynuować małżeństwa, częstą przeszkodą na drodze do rozwodu jest właśnie wspólny kredyt! Nie ma oczywiście sytuacji bez wyjścia, jednak przed nami szereg formalności. Należy także wspomnieć, że kluczem do rozwiązania sprawy jest porozumienie między rozwodzącymi się osobami.

Sąd nie może rozdzielać kredytu hipotecznego. Niezależnie od tego czy rozwód został udzielony z orzekaniem winy lub bez, kwestia spłaty kredytu jest nadal otwarta. Nawet jeżeli małżeństwo ubiegające się o rozwód pomyślnie rozdzieli majątek w sądzie, sąd nie rozstrzygnie kwestii otwartego kredytu hipotecznego. Tak naprawdę, w tej sytuacji wszystko zależy wyłącznie od porozumienia między stronami. Rozstanie w zgodzie ma tutaj kluczowe znaczenie.

Jak rozstrzygnąć kwestię kredytu hipotecznego po rozwodzie?

Istnieje kilka możliwych rozwiązań. Osoby po rozwodzie wciąż mieszkają w tej samej nieruchomości i wspólnie spłacają kredyt. Brzmi abstrakcyjnie? A jednak się zdarza. Druga możliwość zakłada porozumienie bez żadnych aktów prawnych. W tej sytuacji, osoba, która pozostanie w mieszkaniu samodzielnie spłaca kredyt bez formalnych zmian w umowie kredytowej. Na koniec opcja trzecia: Osoba wciąż zamieszkująca mieszkanie udaje się do banku i prosi o przepisanie kredytu wyłącznie na siebie. Jeżeli ma potrzebną zdolność kredytową, bank bez przeszkód zgodzi się na takie rozwiązanie.

Rozwód bez orzekania o winie a kredyt hipoteczny

No dobrze, wróćmy jednak do opcji numer 2. Kredyt nie został przypisany na jedną ze stron. Nie można go także rozdzielić. Kwestię spłaty byli małżonkowie dogadali między sobą. Po czasie jednak, osoba zamieszkująca nieruchomość przestaje spłacać kolejne raty. Bank zwraca się zatem do współkredytobiorcy, który postanowił się wyprowadzić. W tej sytuacji jedynym wyjściem z problemu może być postępowanie sądowe dotyczące roszczenia regresowego i zwrotu pieniędzy.

Orzeczenie o winie nie wpływa na podział majątku

Na koniec warto dodać, że wbrew pozorom, orzeczenie o winie nie ma żadnego wpływu na podział majątku orzeczony przez sąd. W tej sytuacji, niewinny małżonek może się jednak domagać alimentów ze strony współmałżonka winnego rozpadowi związku. Co za tym idzie, rozwód z orzeczeniem winy także nie rozstrzyga dalszych losów kredytu hipotecznego. Sąd nie może zmienić umowy bankowej i nałożyć obowiązku spłaty jedynie na osobę winną rozwodowi.

Load More Related Articles
Load More By Redaktor
Load More In Kredyt hipoteczny
Możliwość komentowania jest wyłączona.

Zobacz również

Przegląd możliwości: Wynajem długoterminowy pojazdów logistycznych

Koncept wynajmu długoterminowego pojazdów logistycznych zrodził się z rosnącej potrzeby fi…