Bardzo niewielka liczba Polaków może sobie pozwolić na zakup mieszkania lub domku bez zaciągania zobowiązań finansowych. Zdecydowana większość z nas decyduje się zatem na kredyt hipoteczny. To wiąże się oczywiście ze spełnieniem odpowiednich warunków. Czy taką możliwość mają także osoby zadłużone? W jaki sposób otrzymać kredyt hipoteczny bez BIK?

Procedura przyznania kredytu hipotecznego tak naprawdę nie należy do specjalnie trudnych. Ocena stałych dochodów, sprawdzenie bazy w Biurze Informacji Kredytowej, oszacowanie wartości mieszkania, które planujesz kupić. Bank bierze pod uwagę wszystkie powyższe czynniki i podejmuje decyzje o tym, czy przyznać kredyt. Dla wielu osób przeszkodą są jednak zadłużenia i zła historia kredytowa, którą bank sprawdzi właśnie w bazie BIK.

Jak duże długi posiada kredytobiorca?

Nie wszystkie długi bank potraktuje tak samo. Opóźnienia krótkoterminowe (do 30 dni), jednorazowe opóźnienie lub zobowiązania na niewielką sumę pieniędzy. W tej sytuacji bank pomimo złej historii kredytowej może zdecydować się na przyznanie normalnego kredytu hipotecznego. Jeżeli jednak opóźnień jest bardzo dużo, a sumy zadłużeń niemałe, wtedy prawdopodobieństwo przyznania kredytu jest zdecydowanie mniejsze. Bank co najwyżej może przyznać nam kredyt na indywidualnych warunkach, które będą dla nas wysoce niekorzystne.

Kredyt hipoteczny a czyszczenie BIK

Jeżeli nasza historia kredytowa jest bardzo zła i nie chcemy otrzymać gorszych warunków ze strony banku, możemy zdecydować się na czyszczenie BIK. Pierwszym krokiem jest sprawdzenie bazy i prawidłowości informacji w niej zawartych. Następnie należy spłacić wszystkie zobowiązania, jeśli tylko mamy taką możliwość. Co ciekawe, niektóre osoby biorę także chwilówkę, aby zaraz ją spłacić i poprawić historię BIK. Innym popularnym sposobem jest zakup sprzętu AGD lub RTV na raty i rzetelne spłacanie zobowiązań. Na koniec warto dodać, że informacje zawarte w BIK wygasają po upłynięciu okresu pięciu lat.

Load More Related Articles
Load More By Redaktor
Load More In Kredyt hipoteczny
Możliwość komentowania jest wyłączona.

Zobacz również

Wpływ merchandisingu na zachowania zakupowe klientów: Praktyczne wskazówki

Dowiedz się, jak merchandising wpływa na zachowania zakupowe klientów i jak dzięki niemu z…