Temat kupna nieruchomości bez założonej księgi wieczystej zawsze budził duże kontrowersje. Z jednej strony mieszkania te potrafią być dużo tańsze, z drugiej, mogą pojawić się poważne komplikacje przy zakupie, a także po nim. Jak natomiast wygląda kwestia ewentualnego kredytu hipotecznego na nieruchomość bez księgi wieczystej? Mamy dwie wiadomości: Dobra – taki kredyt można uzyskać, zła – wiążą się z tym dodatkowe formalności.

Zacznijmy od podstaw. Czym jest księga wieczysta? To dokument opisujący najważniejsze informacje dotyczące nieruchomości: dane właściciela, adres, powierzchnię, wartość hipoteki. Najczęściej, brak księgi wieczystej dotyczy mieszkań spółdzielczo-własnościowych. Eksperci od wielu lat przekonują, że zakup nieruchomości bez KW jest dużym ryzykiem. Niemniej jednak, wciąż nie brakuje chętnych ze względu na niskie ceny tych mieszkań. Na zakup nieruchomości bez założonej KW przysługuje kredyt hipoteczny. Wiąże się to jednak z wieloma formalnościami i kwestiami notarialnymi.

Jak uzyskać kredyt hipoteczny na zakup mieszkania bez księgi wieczystej?

Na początku zweryfikujmy właściciela mieszkania. Sprawdźmy akt notarialny potwierdzający prawo własności obecnego właściciela nieruchomości. Koniecznie sprawdźmy również czy spółdzielnia mieszkaniowa posiada prawo własności do gruntu, na którym znajduje się budynek mieszkalny. Jeśli nie, przyznanie kredytu hipotecznego jest tutaj niemożliwe ze względu na brak możliwości wyrobienia księgi wieczystej po zakupie nieruchomości.

Mieszkanie bez księgi wieczystej a kredyt hipoteczny

Przed udaniem się do banku musimy uzyskać od właściciela zaświadczenie wydane przez spółdzielnie mieszkaniową. Powinno ono zawierać szereg informacji na temat nieruchomości i upoważniać do późniejszego założenia księgi wieczystej. Po uzyskaniu dokumentacji oraz sprawdzeniu praw spółdzielni do użytkowania gruntu możemy wybrać się do banku po kredyt.

Formalności związane z kredytem na mieszkanie bez KW

Proces uzyskiwania kredytu hipotecznego na nieruchomość bez księgi wieczystej przebiega zupełnie tak samo jak w przypadku normalnego mieszkania z KW. Różnice pojawiają się dopiero po podpisaniu umowy kredytowej. Teraz czeka nas podpisanie umowy notarialnej z wnioskiem o założenie księgi wieczystej. Następnie wnioskujemy o wpis hipoteki do świeżo założonej księgi. To już wszystko. Teraz możemy cieszyć się swoim nabytkiem i nie obawiać się o żadne nieprzyjemności. Czy warto decydować się na zakup takich mieszkań? Dużo niższa cena nieruchomości w zamian za odrobinę większą liczbę formalności skłania do odpowiedzi, że tak.

Load More Related Articles
Load More By Redaktor
Load More In Kredyt hipoteczny
Możliwość komentowania jest wyłączona.

Zobacz również

Przegląd możliwości: Wynajem długoterminowy pojazdów logistycznych

Koncept wynajmu długoterminowego pojazdów logistycznych zrodził się z rosnącej potrzeby fi…