Sytuacja frankowiczów wciąż pozostaje nierozwiązana. Co jakiś czas, szczególnie podczas kampanii wyborczych, obiecywana jest pomoc frankowiczom, którzy kilka lat temu lat temu zaciągnęli kredyty we frankach szwajcarskich i do teraz muszą liczyć się z wysokimi kosztami takiego zobowiązania po umocnieniu się waluty.
Jaka więc jest obecna sytuacja frankowiczów i na jaką pomoc mogą liczyć?
Kim są frankowicze?
Frankowicze to potoczne określenie osób, które głównie po roku 2000 wzięły kredyt we frankach szwajcarskich. Problemem okazała się nie tylko umacniająca się waluta, ale i stosowane w umowach bankowych niedozwolone klauzule, które skutecznie doprowadzały frankowiczów do coraz większych kłopotów. Dotyczyły one m.in. braku ustalenia całkowitej kwoty długu, ponieważ ten zależał od kursu franka, nie wskazywały od czego konkretnie naliczane jest oprocentowanie, do tego dochodził jeszcze kurs waluty, który był często zawyżany przez bank. Instytucje finansowe nie stosowały żadnych zabezpieczeń przed wzrostem wartości waluty, a niestety kurs franków szwajcarskich znacznie wzrósł. Okazywało się więc, że frankowicze mieli często 2x większy kredyt do spłacenia niż ten, który zaciągali na początku.
Pomoc frankowiczom obiecywana przez polityków
Podczas kampanii wyborczych stale obiecywana jest pomoc frankowiczom. Deklaracje składał także kandydujący na prezydenta w 2015 r. Andrzej Duda. Kiedy jednak zwyciężył, nie wprowadzono zapowiadanej ustawy nakazującej bankom przewalutowanie kredytów hipotecznych we frankach po kursie, jaki był w dniu ich zaciągnięcia. Projekty pomocy frankowiczom składała też Platforma Obywatelska i Kukiz ‘15, jednak żadne nie weszły w życie.
Pomoc frankowiczom budzi nie tylko zastrzeżenia prawne, ale i społeczne. Nie wszyscy są przychylni wsparciu tej grupy, ponieważ nie jest to sprawiedliwe względem innych kredytobiorców. Obecne projekty ustawy zakładają stworzenie Funduszu Wsparcia Kredytobiorców, w ramach którego frankowicze mogliby zaciągnąć nieoprocentowaną pożyczkę aż na 12 lat w celu spłacenia kredytu hipotecznego po spłacie mieszkania. W wielu przypadkach jednak zadłużenie osób, które wzięły kredyt we frankach, przewyższa wartość nieruchomości w złotówkach, co uniemożliwia sprzedaż mieszkania czy domu. Problemy frankowiczów wciąż więc są nieuregulowane, być może pojawi się jakieś ustawowe rozwiązanie tej sytuacji przed zbliżającymi się wyborami. Póki co, frankowicze mogą wystąpić jedynie na drogę sądową.
Pomoc frankowiczom w sądzie
Frankowicze mają możliwość dochodzenia swoich praw w sądzie. Niewiele osób wie, że mogą odzyskać nienależnie pobrane przez bank kwoty. Sprawy sądowe w przypadku frankowiczów głównie dotyczą klauzul abuzywnych w umowach kredytowych. Lepiej więc nie liczyć na rozwiązania obiecywane przez rząd, a wziąć sprawy w swoje ręce. Jest wiele kancelarii, które oferują wsparcie frankowiczom. Warto z takich usług korzystać, ponieważ to zwiększa szanse na wygranie sprawy i odzyskanie części pieniędzy.