Ponad dekadę po pierwszej hossie na rynku mieszkaniowym w latach 2007-2008 obserwujemy, jak ceny nieruchomości w poszczególnych miastach przekraczają kolejne rekordy. Jak wynika z danych opublikowanych przez NBP, za metr kwadratowy nowego mieszkania (z informacji zebranych w największych polskich miastach) trzeba zapłacić średnio 8,1 tys. zł. To znaczący wzrost w porównaniu z rokiem ubiegłym, kiedy cena ta wynosiła 7,4 tys. Podkreślmy również, że ceny rosną również na rynku wtórnym, i to nawet szybciej niż na rynku pierwotnym. Wiele osób zadaje sobie pytanie, jak długo taka sytuacja będzie się utrzymywać. Czy warto zdecydować się na kredyt mieszkaniowy, czy też lepiej poczekać, aż ceny zaczną spadać?
Wzrost czy spadek?
Choć ceny wydają się zatrważająco wysokie, popyt na mieszkania w stanie deweloperskim nie maleje. Tylko w pierwszych miesiącach roku do użytku oddano ponad 39 tys. mieszkań, o 16% więcej niż rok wcześniej w tym samym okresie. Na sytuację wpływają oczywiście rosnące zarobki Polaków, ale i atrakcyjne oferty kredytów hipotecznych. Biorąc pod uwagę propozycję kolejnego wzrostu płacy minimalnej w przyszłym roku i utrzymujące się tempo rozwoju gospodarczego, możliwe, że ceny mieszkań wciąż będą rosnąć.
Z drugiej jednak strony, analitycy dostrzegli pierwsze znaki ostrzegawcze, jeśli chodzi o zainteresowanie nowymi mieszkaniami. Według danych BIK w maju br. odnotowano wyraźny, bo 9-procentowy, spadek popytu na oferty kredytów hipotecznych. Eksperci uważają też, że nawet jeśli ceny mieszkań będą jeszcze przez jakiś czas rosnąć, dynamika zmian będzie znacznie wolniejsza. Przewiduje się również, że już w tym roku liczba sprzedanych nowych mieszkań będzie niższa niż w roku 2018. Warto pamiętać również o tym, że jesienią odbędą się w Polsce wybory parlamentarne. Ich wynik może mieć znaczący wpływ na to, jak będą kształtować się ceny na rynku mieszkaniowym w 2020 roku.
Czy brać kredyt hipoteczny?
Przełom 2019 i 2020 roku może przynieść spore zmiany, jeśli chodzi o rynek nieruchomości, choćby przez wzgląd na wynik wyborczy. Zgodnie z szacunkami analityków można też spodziewać się, że projektów deweloperskich będzie znacznie mniej. Jeśli zastanawiasz się nad zakupem mieszkania, być może warto mieć to na względzie? W oszacowaniu możliwości kredytowych i podczas wyboru najlepszej oferty pomocny będzie kalkulator hipoteczny.
Na stronie http://aconto.pl/kredyt-hipoteczny/ znajdziesz profesjonalny kalkulator kredytu hipotecznego. Wystarczy wypełnić formularz, aby porównać najlepsze oferty banków w jednym miejscu. Przesłany formularz zostanie przeanalizowany przez doświadczonego doradcę finansowego, który znajdzie dla Ciebie ofertę najbardziej dopasowaną do Twoich potrzeb.
Najbliższe lata mogą być okresem względnej stabilizacji na rynku nieruchomości. Nawet jeśli ceny będą spadać, to raczej nieznacznie. Sytuacja mogłaby się gwałtownie zmienić w wyniku załamania w gospodarce albo w rezultacie podniesienia stóp procentowych. Analitycy banku centralnego nie spodziewają się jednak zmian w oprocentowaniu kredytów hipotecznych.