Decydując się na podjęcie kredytu hipotecznego wcześniej czy później staniesz przed klasycznym dylematem: wysoka marża i brak prowizji czy może niska marża, ale za to z wysoką prowizją? Wybór zależy od tego, czy przewidujesz wcześniejszą spłatę swojego kredytu. Za sprawą kalkulatorów finansowych można szybko ocenić, który wariant okaże się dla nas bardziej korzystny. A zatem podpowiadamy, kiedy warto wziąć kredyt hipoteczny bez prowizji.

Oczywiście najlepszym rozwiązaniem byłaby jak najniższa marża i brak prowizji. Niestety, w żadnym banku nie znajdziemy idealnego, złotego rozwiązania. Kosztem zerowej prowizji będzie wyższa marża czyli oprocentowanie kredytu w skali rocznej. Z kolei w zamian za niższą marże zapłacimy większą prowizję. Zwykle około 2% wartości całego kredytu hipotecznego. Jak się okazuje, wybór jest bardzo ważny i może obniżyć koszty zobowiązania nawet o kilkanaście tysięcy złotych!

Kredyt hipoteczny bez prowizji za to z wysoką marżą

Scenariusz z wyższą marżą bez prowizji może się okazać korzystny dla osób, które planują przedwczesną spłatę swojego kredytu. Oczywiście wszystko zależy od kilku składowych. Między innymi od terminu spłaty oraz wysokości marży. Załóżmy, ze pożyczasz 200,000 tysięcy złotych, ale jednocześnie, po zakupie nowego lokum sprzedasz swoje stare mieszkanie uzyskując kwotę zbliżoną do uzyskanego kredytu. Dzięki temu wiesz, że w terminie kilku lat uda Ci się zamknąć zobowiązanie. Okazuje się, że w przypadku kredytu na 25 lat, wybierając wysoką marże i brak prowizji, spłacając kredyt wcześniej możesz zaoszczędzić nawet kilkanaście tysięcy złotych.

Kredyt hipoteczny bez prowizji czy niska marża?

Tutaj należy jednak wspomnieć o jeszcze jednej, arcyważnej kwestii. A mianowicie – ubezpieczenie kredytu. Często przy zerowej prowizji w umowie bankowej może ja zastąpić ubezpieczenie, które sprawi, że ten wariant przestanie być tak korzystny. Dlatego należy bardzo dokładnie przeanalizować umowę i w razie potrzeby skonsultować się z doradcą finansowym.

Niska marża w zamian za prowizję

Niska marża oznacza niższe oprocentowanie w skali rocznej. To czysty zysk, jaki bank zdobywa na udzieleniu kredytu. Jeżeli wybierzemy niską marżę, często dodatkowo zapłacimy prowizję od wartości zobowiązania. Jeśli jednak nie planujemy przedwczesnej spłaty, takie rozwiązanie może okazać się dużo korzystniejsze. W perspektywie długoterminowej, wybór wyższej marży i braku prowizji mógłby oznaczać koszty spłaty wyższe nawet o kilkanaście tysięcy złotych.

Load More Related Articles
Load More By Redaktor
Load More In Kredyt hipoteczny
Możliwość komentowania jest wyłączona.

Zobacz również

Stulejka leczenie – metody, przebieg oraz zalecenia po zabiegu

Stulejka jest schorzeniem, które dotyczy głównie mężczyzn i polega na zwężeniu napletka, u…