Czy otrzymanie kredytu hipotecznego bez zdolności kredytowej jest w ogóle możliwe? To zależy od tego jak niska jest ta zdolność. W przypadku praktycznie zerowych dochodów jedyną opcją jest współkredytobiorca. Z bardzo przeciętnymi dochodami i czystą historią w BIK możemy natomiast ubiegać się o niższy kredyt hipoteczny, który wystarczy np. na zakup kawalerki. Co możemy zatem zrobić w sytuacji gdy zdolność kredytowa nie pozwala na uzyskanie odpowiednio wysokiej kwoty?
Na dobrą sprawę mamy tylko dwa rozwiązania: zadbać o poprawienie swojej zdolności kredytowej wykorzystując w tym celu kilka metod lub porozumieć się ze współkredytobiorcą. Pamiętajmy, że opcja pierwsza nie odmieni diametralnie sytuacji, ale być może pozwoli nam zdobyć dodatkowe kilkanaście tysięcy, których brakuje do potrzebnej kwoty. Z kolei współkredytobiorca to oczywiście dodatkowe formalności, a także ryzyko dla osoby, która podejmie się poprawy naszej zdolności kredytowej poprzez solidarne podpisanie umowy z bankiem.
Sposoby na poprawienie zdolności kredytowej
Przy rozpatrywaniu wniosku o kredyt hipoteczny bank bardzo dokładnie analizuje naszą sytuację. Nie chodzi tylko o zaświadczenie o dochodach oraz historię w BIK. Kredytodawca rozpatruje również staż pracy, prowadzony styl życia i ilość wydawanych pieniędzy, stan cywilny. Zdolność kredytową w przypadku kobiet obniża także ciąża lub niedawno urodzone dziecko. Analityk finansowy banku również jest w pewnym sensie odpowiedzialny za udzielony kredyt, dlatego też dokłada wszelkich starań aby sprawdzić wiarygodność klienta.
Jak dostać kredyt hipoteczny bez zdolności kredytowej?
O lepszą zdolność kredytową w oczach analityka możemy zadbać na kilka sposobów. Na początku należy uregulować wszelkie zobowiązania mogące widnieć w rejestrach dłużników. Należy uwzględnić także wszystkie uzyskiwane dochody: premie okresowe, przychody z najmu, zasiłki, alimenty. Wszystko to pozwoli nam uzyskać większą wartość kredytu. Ważna jest także stabilna sytuacja zawodowa oraz obniżenie kosztów codziennego życia.
Kredyt hipoteczny a kredytobiorca
Naszą zdolność kredytową może poprawić kredytobiorca. W tej sytuacji bank sprawdza łączną zdolność klientów ubiegających się o kredyt. Kredytobiorcą może być współmałżonek, partner, rodzic, a także osoba całkowicie niespokrewniona. Pamiętajmy jednak, że formalna umowa kredytowa obciąża kredytobiorcę tak samo i nas. Jeżeli zatem będziemy mieli problem ze spłatą kolejnych rat, konsekwencje dotkną także naszego współkretydobiorcę.