Kredyt hipoteczny to często jedyna furtka by w końcu zakupić wymarzone mieszkanie lub domek i zacząć żyć na swoim. Otrzymanie takiego kredytu nie jest jednak zadaniem łatwym gdy nie możemy pochwalić się wysokimi zarobkami, a także nienaganną historią BIK. Negatywna historia kredytowa oraz inne perypetie mogą sprawiać, że o kredyt będzie naprawdę bardzo trudno. Sprawdzamy czy kredyt bez BIK hipoteczny jest w ogóle możliwy.

Zanim bank podejmie decyzje o przyznaniu kredytu, doświadczony analityk dokładnie sprawdza naszą obecną sytuację i ocenia zdolność kredytową. Pod uwagę brana jest bardzo duża liczba czynników: aktualne dochody, staż pracy, nasz tryb życia i jego miesięczne koszty, stan cywilny, ewentualna ciąża, a także historia w Biurze Informacji Kredytowych. Jeżeli w ciągu ostatnich pięciu lat zdarzało nam się zalegać ze spłatami kredytów lub pożyczek, BIK może być bardzo dużą przeszkodą w pomyślnej procedurze przyznania kredytu hipotecznego.

Historia w BIK – czy Twoje zadłużenie jest duże?

Uspokajamy, że drobne przewinienia w postaci opóźnienia ze spłatą jednej czy dwóch rat nie są przez bank traktowane jako kategoryczny powód do nieprzyznawania kredytu. Historia BIK musi wykazać, że kredytobiorca miał realne problemy ze spłatą całej pożyczki. Krótkoterminowe opóźnienia (do 30 dni), czy zadłużenie na niewielką kwotę, może zostać ocenione z przymrużeniem oka. Istotne jest również to, kiedy wystąpiły problemy ze spłatą wcześniejszego kredytu lub pożyczki. Informacje w BIK są usuwane po pięciu latach od dokonania wpisu w rejestrze.

Naprawianie historii BIK

Na Twoją ocenę nie wpływają jedynie negatywne informacje w BIK. W rejestrze zawarta jest także historia pomyślnie spłaconych kredytów i pożyczek. To może Ci się wydać dziwne, ale są osoby, które decydują się na podjęcie kilku chwilówek z ratą 0% aby po kilku tygodniach otrzymane pieniądze zwrócić. W BIK pojawi się bowiem informacja, że bez problemów spłaciliśmy zobowiązanie. Wiele osób decyduje się także na zakup sprzętu RTV lub AGD na raty, aby w ten sposób pokazać swoją zdolność kredytową.

Jeśli mamy taką możliwość, należy spłacić wszelkie zobowiązania jakie figurują w BIK. Negatywne informacje nie znikną od razu, ale bank będzie miał wgląd w nasze działania. Na ich podstawie może wysnuć wniosek, że obecnie posiadamy znacznie lepszą zdolność kredytową niż kilka lat temu. To natomiast może wpłynąć na pomyślne rozpatrzenie naszego wniosku o kredyt bez BIK hipoteczny.

Load More Related Articles
Load More By Redaktor
Load More In Kredyt hipoteczny
Możliwość komentowania jest wyłączona.

Zobacz również

ETF-y a nowe technologie – gdzie tkwi potencjał wzrostu

W dzisiejszym dynamicznym świecie gospodarczym, inwestowanie w nowe technologie stało się …