Nieruchomość bez księgi wieczystej często jest łakomym kąskiem dla osób poszukujących tańszego mieszkania. Choć część ekspertów twierdzi, że zakup takiego lokum wiąże się z ryzykiem, to prawidłowe wykonanie wszystkich kolejnych kroków i procedur uchroni nas przed przykrymi doświadczeniami. Kredyt hipoteczny bez księgi wieczystej przyzna nam większość banków, ale z drobnym zastrzeżeniem. Jak cała sprawa wygląda w praktyce?

Księga wieczysta to swojego rodzaju dowód osobisty mieszkania. Są w niej zawarte wszystkie najważniejsze informacje na temat lokum: powierzchnia, adres, dane właściciela, wartość hipoteki. Księgi wieczystej nie posiada wiele mieszkań spółdzielczo-własnościowych. Przy sprzedaży, często są one dostępne w dużo niższych cenach co przyciąga osoby poszukujące własnych czterech kątów. Jak otrzymać kredyt hipoteczny bez księgi wieczystej oraz jakie formalności musimy załatwić, aby bezpiecznie i z sukcesem zakończyć niezbędne procedury?

Formalności z właścicielem mieszkania i spółdzielnią

Absolutnym priorytetem jest zweryfikowanie wiarygodności właściciela. Brak księgi wieczystej uniemożliwia nam sprawdzenie, czy rzeczywiście rozmawiamy z realnym właścicielem interesującej nas nieruchomości. Powinniśmy zatem poprosić o akt notarialny, który ustala prawo własności. Jeśli uda nam się pomyślnie zweryfikować właściciela danego lokum, czeka nas wizyta w spółdzielni mieszkaniowej.

Tu należy sprawdzić dwie rzeczy. Po pierwsze, czy spółdzielnia posiada prawo własności do gruntu, na którym usytuowany jest budynek mieszkalny. Jeśli nie, bank nie zgodzi się na przyznanie kredytu hipotecznego. Jeśli z takim aktem własności nie ma problemu, składamy wniosek o wydanie szczegółowego zaświadczenia spółdzielni na temat nieruchomości. Powinno ono zawierać wszystkie informacje na temat lokum, tak, aby dokument uprawniał do założenia księgi wieczystej.

Procedura przyznania kredytu hipotecznego

Z kompletem dokumentów udajemy się do banku. Bank analizuje naszą zdolność kredytową, sprawdza prawdziwość dokumentów i podejmuje decyzje o przyznaniu kredytu. Po podpisaniu umowy o kredyt, właściciel mieszkania i my udajemy się na wizytę do notariusza. Zostaje spisany akt notarialny z którym nabywamy prawo własności. W trakcie wizyty składamy wniosek o utworzenie księgi wieczystej. Gdy już ją zdobędziemy, wnioskujemy w banku o wpis hipoteczny do KW. I to już wszystkie formalności, które pozwoliły nam zostać pełnoprawnym właścicielem mieszkania.

Load More Related Articles
Load More By Redaktor
Load More In Kredyt hipoteczny
Możliwość komentowania jest wyłączona.

Zobacz również

Jakie są zalety inwestowania w ETF-y na rynku globalnym?

Inwestowanie w fundusze ETF (Exchange Traded Funds) stało się jednym z najpopularniejszych…