Decydując się na zakup nowszego auta, często musimy sięgnąć po dodatkową gotówkę, którą zagwarantuje nam kredyt. I tu pojawia się podstawowe pytanie: Zdecydować się na specjalistyczny kredyt samochodowy, a może na pożyczkę gotówkową? Oba rozwiązania mają swoje zalety i wady. Sprawdźmy więc, jakie różnice dzielą kredyt samochodowy a gotówkowy.

Specjalistyczny kredyt samochodowy

Głównym atutem kredytu samochodowego są niższe koszty. Kupowany przez nas samochód często staje się automatycznie dodatkowym zabezpieczeniem kredytu, dzięki czemu możemy liczyć na niższą marżę i prowizję. Z tej zalety wynika jednak wada. A mianowicie, bank musi precyzyjnie określić wartość kupowanego przez nas samochodu. Musimy zatem być zdecydowani na konkretną markę, model, a nawet wersję wyposażenia.

Plusem kredytu samochodowego jest także to, że wszystkie formalności możemy załatwić bardzo szybko bezpośrednio u dealera. Często wystarczy tylko dowód osobisty oraz wyciąg z konta z ostatnich trzech miesięcy. Resztą zajmie się dealer, a my możemy liczyć na atrakcyjną zniżkę. Czas na minusy. Kredyt samochodowy sfinansuje wyłącznie zakup auta, a zatem nie możemy go przeznaczyć na wykupienie ubezpieczenia OC/AC oraz na dodatkowe gadżety i wyposażenie pojazdu. Często będziemy także zobligowani do wykupienia droższej polisy AC.

Kredyt lub pożyczka gotówkowa

To rozwiązanie wiąże się z wyższymi kosztami kredytu. Nie będziemy również mieli możliwości szybkiego załatwienia formalności bezpośrednio u dealera. Nie otrzymamy także dodatkowych zniżek, które byłyby obecne w przypadku kredytu hipotecznego. Na tym jednak koniec minusów. Jakie atuty prezentuje kredyt gotówkowy?

Przede wszystkim, jest to dobra opcja dla niezdecydowanych. Chcesz mieć pod ręką gotówkę na wypadek, gdyby z dnia na dzień w ogłoszeniach pojawił się Twój wymarzony samochód. Masz zatem swobodę wyboru i nie musisz posiadać precyzyjnych preferencji co do modelu i marki. Co więcej, otrzymane środki możesz przeznaczyć na dowolny cel. A zatem nie tylko na zakup auta, ale również na jego ubezpieczenie i zarejestrowanie, a także konieczne naprawy, co może być szczególnie istotne w przypadku samochodów używanych.

Który kredyt wybrać?

Wszystko zależy od Twoich oczekiwań. Biorąc jednak pod uwagę wszystkie plusy i minusy, w przypadku nowego auta prosto z salonu, lepszym rozwiązaniem okaże się tańszy i wygodniejszy kredyt samochodowy. Z kolei w przypadku aut używanych, kredyt gotówkowy, który zapewni Ci większą elastyczność w wykorzystaniu otrzymanych środków.

Load More Related Articles
Load More By Redaktor
Load More In Kredyt samochodowy
Możliwość komentowania jest wyłączona.

Zobacz również

ETF-y a nowe technologie – gdzie tkwi potencjał wzrostu

W dzisiejszym dynamicznym świecie gospodarczym, inwestowanie w nowe technologie stało się …