Negatywne wpisy w bazach dłużników (np. w BIK) nie przekreślają szans na otrzymanie pożyczki, ale bardzo je ograniczają. Jeżeli w przeszłości nie spłacałeś regularnie swoich zobowiązań, dowiedz się, co możesz z tym zrobić. Podpowiadamy także, gdzie możesz ubiegać się o pożyczkę.
Ile osób ma problem ze spłatą zobowiązań?
Z informacji zamieszczonych na stronie BIK wynika, że długi Polaków wynoszą prawie 71 mld zł. Na tę kwotę składają się różne zobowiązania, m.in.: niespłacone pożyczki i kredyty, zaległe alimenty i kary za jazdę bez ważnego biletu. Średnia wartość zadłużenia przeciętnego dłużnika wynosi ponad 26 tys. zł[1].
Ci, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji finansowej, często rozważają zaciągnięcie pożyczki. Najczęściej interesują ich pożyczki online, czyli popularne chwilówki przez internet. Dzieje się tak dlatego, gdyż firmy pożyczkowe – mimo że są zobowiązane badać zdolność kredytową potencjalnych klientów – w odróżnieniu od banków nie skreślają osób mających złą historię kredytową.
Negatywna historia kredytowa a pożyczka – o czym pamiętać?
Osoby mające złą historię kredytową nie mają szansy na pożyczkę czy kredyt w banku. Jeżeli potrzebujesz dodatkowych pieniędzy, pozostają Ci pożyczki dla zadłużonych udzielane przez firmy z sektora pozabankowego. Z uwagi jednak na ryzyko ponoszone przez pożyczkodawcę, pożyczki dla zadłużonych najczęściej są droższe niż standardowe pożyczki przez internet.
To, czy otrzymasz pożyczkę mimo negatywnej historii kredytowej, zależy od kilku czynników. W BIK czy innej bazie wszystkie zaległe zobowiązania muszą być widoczne jako spłacone. Wiele zależy także od rodzaju wpisów, a dokładniej tego, czy informacje o spłatach po terminie przekazywały banki i firmy pożyczkowe, czy dostawcy mediów.
Maksymalna wysokość pożyczki online bez weryfikacji dla osób z negatywną historią kredytową jest też często limitowana. Wiele zależy jednak od polityki firmy udzielającej takich pożyczek oraz indywidualnej sytuacji klienta, w tym przede wszystkim wysokości jego miesięcznych dochodów.
Gdy zła historia kredytowa nie jest Twoim błędem
Jeżeli spłaciłeś swoje przeterminowane zobowiązania, możesz „wyczyścić BIK”. Nie musisz korzystać z usług drogich kancelarii – wystarczy, że pisemnie odwołasz zgodę na gromadzenie i przetwarzanie informacji w BIK. Warunkiem jest jednak upływ 5-letniego terminu.
Może się zdarzyć, że Twoje dane osobowe zostaną skradzione, a Ty dowiesz się o pożyczkach dopiero wówczas, gdy założysz konto w BIK i pobierzesz darmowy raport (tzw. „kopię danych”). Co w takiej sytuacji? Aktywne, niespłacane pożyczki przez internet spowodują, że w oczach kredytodawców nie będziesz wiarygodny. Wówczas najlepiej skorzystać z pomocy specjalistów.
Głównym celem Funduszu Sprawiedliwości jest pomoc osobom pokrzywdzonym przestępstwem. Na terenie całej Polski działa 40 regionalnych ośrodków i prawie 190 punktów lokalnych. Ich adresy są dostępne na stronie internetowej Funduszu. Radząc się ekspertów, będziesz mógł skuteczniej walczyć o swoje dobre imię i skorzystać z pożyczki, gdy będzie Ci ona potrzebna.
[1] InfoDług: Indeks Zaległych Płatności Polaków – sierpień 2018, www.media.bik.pl (dostęp 5.4.2019).