Wiele osób, które mają zamiar kupić komputer, pralkę lub lodówkę zastanawia się co będzie bardziej korzystne – kredyt gotówkowy czy kredyt ratalny? Oba mają swoje plusy i minusy, dlatego warto przyjrzeć się bliżej temu zagadnieniu, by wiedzieć co będzie lepiej opłacalne i kiedy.

Kredyt gotówkowy czy kredyt ratalny – co wybrać?

W każdym większym sklepie dostępne są zakupy na raty, na które nas nie stać (po prostu nie możemy pozwolić sobie by wyłożyć na nie gotówkę). Warto jednak pamiętać, że i podczas kupowania na raty należy mieć dobrą historię kredytową lub wcale jej nie mieć (jeśli jest to pierwszy ratalny zakup, a wcześniej nie było kredytów gotówkowych ani pożyczek ratalnych). Z kredytem gotówkowym sprawa wygląda jednak zupełnie inaczej. Przede wszystkim możesz wybierać wśród wielu banków, a do tego sprawdzić ranking kredytów gotówkowych. Kredyt gotówkowy zanim wybierzesz porównaj na www.TotalMoney.pl, gdzie możesz znaleźć korzystną dla siebie opcję. Zwykle wybór kredytu gotówkowego jest więc sporo tańszy niż spłata zakupów na raty, nie jest to jednak regułą.

Zalety i wady kredytu ratalnego

Zakupy na raty mogą przewyższać kredyt gotówkowy, jeśli chodzi o czas realizacji. Banki mają nadzieję, że klient, który nawet nie przyszedł do sklepu z zamiarem kupna czegokolwiek, może wyjść z niego z towarem. Kupując produkt na raty nie musisz odwiedzać placówki banku, wszystko bowiem załatwisz w Punkcie Obsługi Klienta. Aby dokonać zakupów na raty nie potrzeba wielu dokumentów, czasem wystarczy okazać dowód tożsamości, a w niektórych wypadkach należy jeszcze okazać zaświadczenie o zatrudnieniu.

Wadą ratalnego kredytu może być fakt, że nie porównamy wszystkich dostępnych w bankach możliwości i nie zdecydujemy się na najtańszy kredyt gotówkowy. Kalkulator kredytów jest tutaj narzędziem, które może pomóc w wyszukiwaniu ofert poszczególnych banków. Decydując się jednak na zakup na raty musisz liczyć się z tym, że szybko podejmiesz decyzję. Nie masz więc możliwości sprawdzić opłacalności kredytu ratalnego.

Jakie różnice są między kredytem gotówkowym a ratalnym?

Jeśli chodzi o oprocentowanie kredytu ratalnego i kredytu gotówkowego nie ma tu sporych różnic. Czasami w sklepach możesz spotkać raty za „0” złotych, ale to zazwyczaj akcje organizowane u największych sprzedawców. Przeważnie raty są nieoprocentowane tylko przez kilka miesięcy, musisz się także liczyć z kosztami opłat przygotowawczych i ubezpieczenia. Na plus kredytu gotówkowego przemawia fakt, że nie jest on brany ad hoc, możesz więc spokojnie przeanalizować umowę i jej warunki.

W przypadku kredytu ratalnego pieniądze pożyczysz góra na 3 lata, natomiast okres spłaty kredytu gotówkowego jest o wiele dłuższy.

Kiedy kredyt ratalny jest opłacalny?

Przy niższych kwotach zdecydowanie bardziej korzystną opcją jest kredyt ratalny. Jednak kiedy zdecydujesz się na poważniejsze zakupy, przemyśl wzięcie kredytu gotówkowego. Takie rozwiązanie może okazać się korzystne także wtedy kiedy chcesz dokonać kilku zakupów ratalnych w różnych sklepach. Warto pamiętać o tym, że rezygnacja z kredytu ratalnego będzie o wiele trudniejsza niż z kredytu gotówkowego. Głównie dzieje się tak przez fakt, że kredyt ratalny jest kredytem na zakup konkretnego towaru. Odstąpienie od umowy będzie tu zatem bardziej skomplikowane. Nawet jeśli odstąpisz od kredytu ratalnego w ciągu 14 dni (o czym mówi prawo konsumenckie), musisz zwrócić bankowi równowartość odsetek za okres faktycznego finansowania towaru.

Kiedy decydujesz się na zakupy za niewielkie kwoty bardziej opłacalną opcją będzie kredyt ratalny. Jeśli jednak planujesz kupno sprzętów lub innych przedmiotów za duże kwoty, zastanów się nad kredytem gotówkowym. O wiele łatwiej bowiem znaleźć korzystną ofertę kredytu gotówkowego niż kredytu ratalnego.

Load More Related Articles
Load More By Redaktor
Load More In Kredyt gotówkowy
Możliwość komentowania jest wyłączona.

Zobacz również

Jak można pozyskać perfumy markowe na lepszych warunkach cenowych?

Na rynku perfum można spotkać się z różnymi warunkami cenowymi. Wiele markowych produktów …