IKE to niesamowicie korzystna opcja dla osób, które pragną zgromadzić środki finansowe na dodatkową emeryturę. Posiadacz takiego konta może wybrać konkretny sposób oszczędzania, począwszy od lokaty bankowej, kończąc na samodzielnej inwestycji na giełdzie. Jedną z najważniejszych zalet IKE jest zwolnienie z 19% podatku od zysków kapitałowych, czyli podatku Belki. Poznaj inne korzyści płynące z posiadania IKE.

Co to jest IKE?

Indywidualne Konto Emerytalne pozwala na systematyczne oszczędzanie finansów na późniejsze lata. Można je założyć już o 16 roku życia. Ustawodawca, wprowadzając IKE, udostępnił wiele możliwych do wybrania form oszczędzania. Konta takie prowadzą nie tylko domy maklerskie i towarzystwa ubezpieczeniowe, ale także banki – np. w formie lokaty. Jest to jedno z najbezpieczniejszych rozwiązań, szczególnie dla osób, które nie tolerują ryzyka i chcą mieć gwarancję pełnej ochrony środków.

Poza tym wpłaty na Indywidualne Konto Emerytalne można wnosić w dowolnej formie – zarówno gotówkowej, jak i bezgotówkowej, w wybranym przez siebie czasie. Ich wysokość i częstotliwość zależą od klienta. Łączna kwota wpłat w danym roku nie może przekroczyć rocznego limitu. Jest on określony w ustawie o IKE i w 2019 roku wynosi 14 295 zł.

Indywidualne Konto Emerytalne – korzyści z posiadania

Warto zapoznać się z powodami, które przemawiają na korzyść otwarcia IKE.

  1. Niskie koszty – w wielu instytucjach są one naprawdę niewielkie lub całkowicie zlikwidowane. Poza tym w niektórych placówkach są oferowane specjalne jednostki funduszy z niższymi opłatami za zarządzanie.
  2. Bezproblemowy dostęp do środków – w każdej chwili można wypłacić pieniądze
    z konta. Jeśli zdecydujesz się na to wcześniej, zapłacisz podatek od zysków kapitałowych, lecz tylko od wypłaconych pieniędzy. Nie dotyczy to pozostałego na koncie kapitału.
  3. Niższe podatki – mowa o zwolnieniu z podatków od zysków kapitałowych. Obowiązuje to w przypadku zasilenia konta w pięciu dowolnych latach i wypłacenia środków po ukończeniu 60 roku życia. W przypadku uzyskania wcześniejszych uprawnień emerytalnych jest to 55 lat. Ponadto, kwotę można wypłacić w całości lub w ratach.
  4. Dziedziczenie środków – kolejną niezaprzeczalną korzyścią jest gwarancja dziedziczenia środków. Jak mówi specjalista z Poznańskiego Banku Spółdzielczego, w przypadku śmierci właściciela konta zgromadzone środki odziedziczą spadkobiercy lub osoby do tego upoważnione. W dodatku wypłacone wtedy finanse są wolne od podatku spadkowego i innych opłat, a spadkobierca może wydać je na dowolny cel.

Poza tym, jeśli klient nie jest zadowolony z usług danej instytucji, w dowolnej chwili może przenieść wszystkie środki z IKE do innego podmiotu obsługującego takie konta.

Takie korzyści, które oferuje IKE, potwierdzają, że to idealne rozwiązanie dla przedsiębiorczych osób, odpowiedzialnie myślących o swojej przyszłości. W końcu podstawowa emerytura nie zawsze jest wystarczającym dochodem, a lepiej być przygotowanym na różne ewentualności.

Load More Related Articles
Load More By Redaktor
Load More In Konta bankowe
Możliwość komentowania jest wyłączona.

Zobacz również

Usługi kompetentnego stomatologa

Dzisiaj znacznie łatwiej będzie nam zaradzić komplikacjom w sferze dotyczącej problemów z …