Założenie konta w banku zajmuje zaledwie kilka chwil. O wiele więcej czasu warto jednak przeznaczyć na poszukiwanie najkorzystniejszej oferty.

Podstawowe informacje o koncie osobistym

W Polsce własne konto bankowe posiada zdecydowana większość dorosłych Polaków. Ponadto zgodnie ze statystykami przeciętny Polak wykonuje dziennie więcej niż jedną transakcję bezgotówkową. Do wyboru są różne rodzaje kont bankowych, takie jak konta osobiste, konta oszczędnościowe, lokaty, konta walutowe oraz wiele innych. Zdecydowanie najpopularniejszym jest jednak pierwsze z wymienionych, często stanowi ono także niejako furtkę do dalszych usług bankowych, gdyż jest wymagane np. do zaciągnięcia kredytu.

Konto osobiste to podstawowe konto bankowe, określane także jako ROR, czyli rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy. To właśnie konto osobiste pozwala ci na dokonywanie transakcji bezgotówkowych czy wypłaty środków z bankomatów. Na to konto również wpłynie np. twoja wypłata. Obecnie rynek usług bankowych jest bardzo rozbudowany, przez co początkujący klienci mogą pogubić się w niezwykle bogatej ofercie. Oczywiście dobrą stroną tego trendu jest większa konkurencyjność w branży, która bezpośrednio wpływa na korzystniejsze propozycje kont czy kredytów dla konsumentów.

O czym pamiętać, wybierając najlepsze konto bankowe?

Jak nie trudno się domyślić, w kontekście podjęcia decyzji o założeniu konta bankowego najistotniejsze są różnego rodzaju opłaty. Jeżeli takowe występują i nawet są utrzymane na minimalnym poziomie, to może się okazać, że ich suma w skali roku jest dość znacząca. Z drugiej strony banki oferujące konta z dodatkowymi płatnościami mogą gwarantować swoim klientom różnego rodzaju benefity, dlatego też warto zapoznać się ze szczegółami umowy.

Z uwagi na dodatkowe opłaty, konta bankowe dzieli się na:

  • konta bezpłatne bez konieczności spełniania żadnych warunków,
  • konta bezpłatne po spełnieniu określonych warunków,
  • konta płatne bez możliwości rezygnacji z pobieranej opłaty.

Zakładając konto bankowe, właściwie zawsze otrzymasz także dedykowaną kartę – w przypadku konta osobistego jest to karta debetowa. Za jej pomocą możesz m.in. korzystać z wpłatomatów i bankomatów, a także płacić za zakupy w sklepach stacjonarnych i internetowych. Karty również mogą być obwarowane opłatami, dlatego też dzieli się je na:

  • bezpłatne karty debetowe bez konieczności spełniania dodatkowych warunków,
  • karty debetowe z miesięczną opłatą, z której przysługuje zwolnienie po spełnieniu dodatkowych warunków,
  • karty debetowe ze stałą, miesięczną opłatą bez możliwości jej anulowania.

Zależnie od banku oraz oferty mogą cię spotkać także dodatkowe opłaty np. za wypłaty z bankomatów. Obecnie coraz częściej spotykany jest model z bezpłatną możliwością korzystania z bankomatów na terenie kraju i/lub poza Polską, przed podpisaniem umowy należy jednak dokładnie sprawdzić jej warunki. Konto bankowe to w dzisiejszych czasach podstawowa usługa, która zwiększa kontrolę nad twoimi finansami oraz pozwala na szybsze operowanie środkami. Jeśli chcesz poznać dokładne warunki prowadzenia konta, skontaktuj się z doradcą wybranego banku lub udaj się do jednej z placówek, by rozwiać ewentualne wątpliwości.

Load More Related Articles
Load More By Redaktor
Load More In Konta bankowe
Możliwość komentowania jest wyłączona.

Zobacz również

Usługi kompetentnego stomatologa

Dzisiaj znacznie łatwiej będzie nam zaradzić komplikacjom w sferze dotyczącej problemów z …